Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garantie nerestituita de către proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garantie nerestituita de către proprietar

Bună ziua,
Am încheiat un contract de închiriere pe 1 aprilie, eu avand calitatea de chiriaș. În contract, proprietarul se angaja sa ne restituie garanția de 600 euro pe care am plătit-o la debutul contractului. Am semnat amândoi actul de final. Nici pana azi nu am primit banii. Unde as putea sa depun o plângere? Civila? Penala? Va mulțumesc pentru sugestii
simone_demouvoir, utilizator
Pretentiile in aceasta situatie sunt de natura civila, temeiul de drept fiind reprezentat de art. 1546 C. civ. in conformitate cu care "Arvuna se restituie cand contractul inceteaza din cauze ce nu atrag raspunderea vreuneia dintre parti."
Mai este o problema
trebuie sa cunoasteti ca intretinerea se afisaza la imobilele de locuit in comun pentru una sau doua luni in urma
Dv ati avut in vedere acest amanunt ?