Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Vreau sa reziliez contractul de închiriere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Vreau sa reziliez contractul de închiriere întrucât ...

Buna ziua,

Vreau sa reziliez contractul de închiriere întrucât propietarul mă obliga sa platesc și fondul de achizitie camere video, fond reparații și întreținere al cladirilor,
fond de reparatii, investitii și dezvoltare al complexului

Am în contract perioada de preaviz de 30 zile,

Tot in contract scrie ca la sfârșitul contractului trebuie sa plătesc și facturile sau întreținerea care n-au fost încă facturate pentru perioada de închiriere.

In caz de reziliere am precizat doar ca nu mi se restituie garanția

Va rog sa mă ajutati cu urmatorele întrebări?

Din punct de vedere legal cine este obligat sa plătească acele fonduri de mai sus ?

Daca reziliez contractul înainte de termen plătesc și viitoarele facturi sau întreținerea care o sa fie afișată ultima luna în care am stat în chirie peste 2 luni în condiția în care nu o sa primesc garanția înapoi ?

Conform disp L nr 196/2018 obligativitatea constituirii si actualizarii fondurilor revine exclsiv proprietarului
Legal dv va revine obligatia sa achitati c/v utilitati pentru perioada cat ati locuit efectiv,respectiv cotele lunare de intretinere
Trebuie sa cunoasteti ca intretinerea se calculeaza si se afisaza pentru una sau doua luni in urma ,astfel ca daca dv intelegeti sa eliberati spatiul in luna mai intretinerea aferenta poate fi afisata peste una sau doua luni