Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumparat un apartament semifinisat pt. copilul meu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumparat un apartament semifinisat pt. copilul meu minor. ...

Am cumparat un apartament semifinisat pt. copilul meu minor. Am obligția să plătesc fondul de rulment și alte cheltuieli ale blocului, chiar dacă nu locuiește nimeni acolo?
desigur
Trebuie să plătiți tot ce tine de cheltuieli repartizate pe cotă parte indiviza și, bineînțeles, fondul de rulment plus cel de reparații.Temeiul legal e legea 196/2018.
CXonform disp L nr 196/2018 proprietarul datoreaza obligatii la asociatia de proprietari de la momentul achizitiei bunului imobil-indiferent daca acesta este sau nu locuit
Chiar daca imobilul nu este locuit proprietarul datoreaza obligatii lunare de intretinere parti comune si individuale ,Legiuitorul a impus proprietarului obligatia constituirii si actualizarii fondurilor de rulment si de reparatii