avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumparat un apartament semifinisat pt. copilul meu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumparat un apartament semifinisat pt. copilul meu minor. ...

Am cumparat un apartament semifinisat pt. copilul meu minor. Am obligția să plătesc fondul de rulment și alte cheltuieli ale blocului, chiar dacă nu locuiește nimeni acolo?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:34, 1 Mai 2023
desigur
Trebuie să plătiți tot ce tine de cheltuieli repartizate pe cotă parte indiviza și, bineînțeles, fondul de rulment plus cel de reparații.Temeiul legal e legea 196/2018.
CXonform disp L nr 196/2018 proprietarul datoreaza obligatii la asociatia de proprietari de la momentul achizitiei bunului imobil-indiferent daca acesta este sau nu locuit
Chiar daca imobilul nu este locuit proprietarul datoreaza obligatii lunare de intretinere parti comune si individuale ,Legiuitorul a impus proprietarului obligatia constituirii si actualizarii fondurilor de rulment si de reparatii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca se percepe contravaloare ... Mica4 Mica4 buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca se percepe contravaloare fond rulment atat timp cat la cotele de intretinere sunt 0 persoane din cazua de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, sunt președintele unei noi asociatie de proprietari ... teodor popic teodor popic Bună ziua, sunt președintele unei noi Asociatie de proprietari dintr-un nr de 40 de ap. 7 ap. nu fac parte din asociatie de proprietari aceștia au ... (vezi toată discuția)
Dacă nu locuiește nimeni într-o locuință e normal să plătească ... edy007s edy007s Dacă nu locuiește nimeni într-o locuință e normal să plătească întreținere și să i se pună și penalități? (vezi toată discuția)