avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dacă nu locuiește nimeni într-o locuință e normal ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dacă nu locuiește nimeni într-o locuință e normal să plătească ...

Dacă nu locuiește nimeni într-o locuință e normal să plătească întreținere și să i se pună și penalități?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 15:10, 23 August 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, citiți legea 196 din 2018, cam de pe la art. 75 încolo. Când nu locuiesc persoane acolo nu se plătesc doar cheltuielile repartizate pe număr de persoane, restul, cele mai multe repartizate pe cotă parte indiviza, se plătesc și, bineînțeles, se datorează și penalități dacă nu se achită la timp.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform disp L nr 196/2018 orice proprietar de bun imobil situat in imobil de locuit in cmomun,are obligatia legala sa achite lunar cote de intretinere parti comune eventual individuale daca nu detine aparate individuale consum utilitati
Daca proprietarul nu achita in termenul stabilit,este temeinic si legal ca asociatia de proprietari sa aplice penalitati in cuantum de maximum o,2% zi/intarziere ,cuantum care poate fi micsorat cu hotararea adunarii generale

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 orice proprietar de bun imobil situat in imobil de locuit in cmomun,are obligatia legala sa achite lunar cote de intretinere parti comune eventual individuale daca nu detine aparate individuale consum utilitati
Daca proprietarul nu achita in termenul stabilit,este temeinic si legal ca asociatia de proprietari sa aplice penalitati in cuantum de maximum o,2% zi/intarziere ,cuantum care poate fi micsorat cu hotararea adunarii generale

Intretinere parti comune, corect.
Dar se practica trecerea unei persoane la cheltuieli. Toate cheltuielile, ca si cum ar locui cineva acolo. Asta este corect?


deta/deta a scris:


Intretinere parti comune, corect.
Dar se practica trecerea unei persoane la cheltuieli. Toate cheltuielile, ca si cum ar locui cineva acolo. Asta este corect?

Nu se repartizeaza toate cheltuielile pe numar de persoane, ci numai acele cheltuieli de utilitati care nu se pot individualiza prin masurare (art. 82 din legea 196/2018). Aproape toata suma de intretinere lunara provine din repartizare pe cota parte indiviza (tine de marimea proprietatii-suprafata utila).
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli asociație de proprietari Maria Pisoschi Maria Pisoschi Proprietarul unui apartament a decedat.In apartament nu locuieste nimeni.Copii moștenitori (2) nu locuiesc acolo, fiind plecați. Au prezentat la Asociație ... (vezi toată discuția)
In 2o12 am cumpărat și totodată preluat datoriile la apartament(700ron)la ... Eu onu Eu onu In 2o12 am cumpărat și totodată preluat datoriile la apartament(700ron)la asociație.Nu am platit și am plecat în străinătate.Anul trecut ne-am întors ... (vezi toată discuția)
legea 230/2007 ... adina2110 adina2110 Va rog sa aveti amabilitatea de a ma informa daca Legea 230/2007 H.G. 1558/2007 mai este in vigoare, conform careia locatarii cu zero persoane la intretinere ... (vezi toată discuția)