avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 878 soluții astăzi
Forum Activitate sara12

Activitate sara12

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in situatia in care tatalui meu nu i se da dreptul la mostenire. Strabunicul meu a avut mai multe bunuri care i-au fost confiscate, el fiind declarat in 1952 chiabur si trecut in tabelul de chiaburi din comuna in care locuia. A avut 3 copii, 2 fete si un baiat, una dintre fete fiind bunica mea dupa tata. Bunica mea a murit in 1998. In prezent traieste doar fratele bunicii mele, iar fiica lui, imputernicita de la inceput de tatal ei, a facut cerere de revendicare asupra bunurilor ramase de la strabunicul meu, dar nu a anuntat pe nimeni. Intamplator, renovand casa care a fost a bunicii mele am gasit certificatul eliberat de arhivele statului in 1991, in care sunt trecute toate bunurile pe care le-a avut strabunicul meu, inclusiv 25 ha teren arabil. Cand am sunat-o pe matusa mea, a spus ca a primit numai o parte din cele 25 ha, mai exact 5 ha pe care le-a impartit cu baiatul surorii bunicii mele si ca tatal meu nu are niciun drept acolo, iar nu inteleg de ce. I-am cerut titlul de proprietate pe teren, deoarece nici bunica mea, nici tatal meu nu au dat vreun act prin care sa isi cedeze drepturile asupra mostenirii de la strabunicul meu, dar nu doreste sa imi trimita nimic. Acum sustine ca nu exista titlu de proprietate si daca vreau sa il caut eu. La primaria comunei in care au fost inregistrate bunurile strabunicului meu, matusa mea este consilier, si nu primesc niciun raspuns la cererile mele de a mi se da informatii cu privire la aceste bunuri. Au trecut multi ani, de cand s-au dat aceste terenuri si nici bunica mea, nici tatal meu nu au stiut nimic. Banuiesc ca dorea sa ramana asa, pana cand datorita lipsei tatalui meu sa poata sa devina ea proprietara si pe partea lui de mostenire. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac si cum pot sa aflu unde si cand s-au retrocedat aceste bunuri, la care si tatal meu are dreptul in egala masura cu cei doi verisori ai lui. Va multumesc anticipat !
Buna seara, doresc sa divortez de sotul meu, dar acesta nu doreste sa imi acorde divortul. Nu avem copii impreuna, in schimb el, cand a cumparat apartamentul m-a trecut si pe mine coproprietara. Cumpararea apartamentului s-a facut in timpul casatoriei in urma vanzarii unui alt imobil care, desi initial a fost tot pe numele sotului meu, intabularea respectivului imobil a fost facuta tot in timpul casatoriei, iar la vanzarea acelui imobil a trebuit sa semnez si eu. Ceea ce doresc acum este sa stiu daca imi pot cere jumatatea de apartament sau o cota parte, deoarece sotul meu prin refuzul lui de a imi acorda divortul ma obliga sa stau blocata cu banii, eu neputand face absolut nimic fara acordul lui ca sot. De asemenea cand am plecat am plecat cu niste datorii imense pe care acum nu le pot refinanta nicium pentru ca sunt casatorita si ar trebui sa fac creditele impreuna cu el. In sfarsit, ideea este ca el neacordandu-mi divortul, eu nu pot nici sa imi cumpar un apartament in care sa stau, momentan stau in gazda si ma tot plimb dintr-o parte in alta, iar acesti bani pe care i-am dat pe gazda puteau fi rate la apartamentul meu. De aceea, pentru ca ma forteaza sa fac aceste cheltuieli mi se pare cinstit sa imi dea banii inapoi. Nu mai vorbesc ca toti banii mei s-au dus in apartamentul si masinile lui, eu nefacand nimic pentru mine in toti acesti ani de casnicie. Va multumesc !
Răspuns la discuția Paternitate
Multumesc mult de tot pentru clarificari!
Răspuns la discuția Paternitate
Multumesc frumos pentru raspuns! Daca obtin exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti, ce drepturi ar avea tatal?
Discuție Paternitate
Buna ziua,

Am un copil de 8 ani. Tatal biologic nu a dorit sa recunoasca copilul, desi stia ca este al lui. Intre timp eu m-am casatorit, sotul meu sustinand ca va adopta el copilul. Am fost casatorita 5 ani, timp in care relatia cu sotul meu nu a decurs bine astfel adoptia neavand loc. Copilul, desi era in casa cu sotul meu, stia ca nu sotul meu ii este tata, atat cat putea el intelege. Acum am divortat de sotul meu, iar copilul isi doreste un tata. Tatal biologic nu a incercat niciodata sa vada copilul, iar mie mi se rupe inima sa imi vad copilul plangand ca el de ce nu are tata. Intentia mea nu a fost sa il aduc pe acel om in viata copilului, dar daca acesta isi doreste atat de mult, ma gandesc serios sa ii cer paternitatea. Acum, as dori sa va intreb daca este posibil sa ii mai intentez actiune in stabilirea paternitatii si sa obtin si incredintarea copilului. Copilul, practic nici nu il cunoaste. Ceea ce doresc in primul rand este anularea liniutei din certificatul de nastere, ca din punct de vedere afectiv nu il voi putea forta sa isi iubeasca copilul.
Va multumesc anticipat!