avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate Bianca_87

Activitate Bianca_87

Asta intreb, daca mai adaug o persoana la intretinere de exemplu, mai are dreptul sa refuze?
Buna seara.
Ma confrunt si eu cu urmatoarea situatie.
Cu 6 ani in urma am depus la ADP Sector 2 cerere pentru a mi se aloca un loc de parcare.
In sfarsit dupa 6 ani mi s-a aprobat, insa mi-au solicitat adeverinta cum ca locuiesc acolo.
Eu intre timp m-am maritat si m-am mutat insa buletinul si masina le am tot la acea adresa, unde am locuit de altfel. (este casa bunicii mele).
Mai merg pe acolo ocazional, am fost scoasa de la intretinere
Am solicitat aceasta adeverința, ba chiar le-am spus sa ma adauge la intretinere daca asta este problema, insa tot nu vor sa mi-o dea.
Mentionez ca nu am nicio viza de flotant sau altceva. Atat buletinul cat si talonul sunt pe acea adresa din 2012.
Se poate face ceva?
Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie.
CIM expirat in luna martie.
Voi naste in luna septembrie.
Am 12 luni cotizate in ultimele 24 de luni, ca atare cf legislatiei in vigoare inteleg ca pot beneficia de indemnizatie pana la 2 ani.
Intrebarea mea este cum procedez cu concediul postnatal. Unde il depun? Cine vireaza banii? Ca sa pot acoperi dpdv financiar cele 42 de zile dupa nastere?

Mulțumesc!
Răspuns la discuția Clauza de neconcurenta
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Clauza de neconcurenta
Si mie mi s-a parut suspecta atata timp cat clauza de neconcurenta se refera strict la perioada de dupa incetarea CIM-ului.

Chiar daca ar fi avut alta denumire mi se pare cumva ca angajatul este limitat...
Buna ziua,

Conform art 21 din Codul Muncii am inteles cum isi produce efectele clauza de neconcurenta, ca se poate incheia pe maxim 2 ani de la incetarea contractului de munca, se plateste lunar in aceasta perioada si este in cuantum de minim 50% din media veniturilor pe ulimele 6 luni etc.

La societatea la care lucrez s-a emis urmatorul act aditional si vreau sa intreb daca este corect formulat (pe durata contractului, in timp ce clauza de neconcurenta se poate intinde pe maxim 2 ani) si daca aceasta restrictie se poate aplica fara ca angajatorul sa fie obligat sa plateasca ceva in acest sens (nu s-a specificat nimic in act).

II. CLAUZA DE NECONCURENTA
"Salariatul se obliga ca pe toata durata executarii contractului sau individual de munca sa nu isi constituie o societate comerciala cu obiect de activitate identic sau asemanator cu cel al societatii angajatorului, sa nu devina asociat sau actionar intr-o asemenea societate, ori sa isi asume functia de administrator, membru in consiliul de administratie sau cenzor intr-o alta societate comerciala cu obiect de activitate identic sau asemanator cu cel al societatii angajatorului."

La sfarsitul actului nu este specificat daca poate sau nu sa fie contestat in tribunal respectivul act aditional.

Multumesc anticipat!