avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate RobertSerban

Activitate RobertSerban

Buna ziua, acum 2 saptamani am achizitionat o imprimanta dintr-un magazin de electronice. Am ajuns acasa, am instalat-o si surpriza, nu functiona corespunzator. A doua zi la prima ora am mers la magazinul respectiv si de acolo mi-au spus ca nu imi poate returna banii si nici nu imi poate schimba produsul, singura solutie fiind trimiterea lui in service. Ce spune legea despre returnarea unui produs practic cumparat nefunctional. Mentionez ca au trecut deja doua saptamani de cand am dus produsul la ei.X-(
Buna ziua,

Astazi, cineva din familie a primit decizia pentru pensie si surpriza, pensia pe caz de boala pe care o primea pana acum(820 lei), este mai mare dacat pensia finala, pentru varsta(770 lei).
Este vreo situatie in care lucrul asta este posibil? Intreb asta pentru ca logic, cel putin pentru mine, pensia finala trebuia sa fie mai mare decat cea pe caz de boala.
Sunt disponibil pentru eventualele detalii suplimentare.

Multumesc!
Buna ziua,

O persoana juridica, care vinde o locuinta prin programul Prima Casa plateste un impozit pe venit de 16 % ca in cazut celorlalte venituri, sau are anumite scutiri?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Anul trecut in luna August am achizitionat o locuinta prim programul Prima Casa, iar astazi rascolind putin net-ul am citit o chestie interesanta,locuintele achizitionate prin Prima Casa sunt scutite de plata impozitului pe cladiri timp de zece ani.
Este adevarat?
Ar fi un lucru foarte interesant avand in vedere faptul ca lucratorii primariei de care apartin nu au avut nici o problema im a-mi lua banii.
X-(
Multumesc pentru raspuns.