Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit locuinta Prima Casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit locuinta Prima Casa

Buna ziua,

Anul trecut in luna August am achizitionat o locuinta prim programul Prima Casa, iar astazi rascolind putin net-ul am citit o chestie interesanta,locuintele achizitionate prin Prima Casa sunt scutite de plata impozitului pe cladiri timp de zece ani.
Este adevarat?
Ar fi un lucru foarte interesant avand in vedere faptul ca lucratorii primariei de care apartin nu au avut nici o problema im a-mi lua banii.
X-(
Multumesc pentru raspuns.
A fost o initiativa legislativa in anul 2012. Nu sunt scutite.