Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima Casa: scutie impozit pe cladire si inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima Casa: scutie impozit pe cladire si inchiriere

Buna ziua, am doua intrebari:

1: Sunt locuintele achizitionate prin Prima Casa scutite de plata impozitului pe cladiri? A existat o propunere legislativa in 2012 in acest sens, adoptata tacit de Senat, dar nu am gasit nicaieri ca ar fi trecut si de Camera Deputatilor.

2: Dupa cat timp de pot fi locuintele achizitionate prin Prima Casa inchiriate si in ce conditii legale?

Multumesc.
1) Nu.

2) Nu se intelege intrebarea.
Daca ati vrut a scrie "Dupa cat timp se poate vinde un imobil luat prin Prima casa?" Raspunsul este 5 ani.
Doreste sa inchirieze ap. .Nu merge nu aveti dreptul pana achitati creditul.www.avocatnet.ro/content/for...
Cititi aici mai mult e un subiect asemanator cu raspuns mai detaliat.