avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prima Casa: scutie impozit pe cladire si inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prima Casa: scutie impozit pe cladire si inchiriere

Buna ziua, am doua intrebari:

1: Sunt locuintele achizitionate prin Prima Casa scutite de plata impozitului pe cladiri? A existat o propunere legislativa in 2012 in acest sens, adoptata tacit de Senat, dar nu am gasit nicaieri ca ar fi trecut si de Camera Deputatilor.

2: Dupa cat timp de pot fi locuintele achizitionate prin Prima Casa inchiriate si in ce conditii legale?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters116232 , utilizator 23:27, 7 Februarie 2015
1) Nu.

2) Nu se intelege intrebarea.
Daca ati vrut a scrie "Dupa cat timp se poate vinde un imobil luat prin Prima casa?" Raspunsul este 5 ani.
Doreste sa inchirieze ap. .Nu merge nu aveti dreptul pana achitati creditul.www.avocatnet.ro/content/for...
Cititi aici mai mult e un subiect asemanator cu raspuns mai detaliat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea gratierii cedo cedo As dori sa stiu daca adoptarea Legii gratierii propusa de deputatul N.Paun, implica si reducerea pedepselor care fac parte din exceptiile de la ... (vezi toată discuția)
Sarbatori legale 2012 ramoilis ramoilis Care sunt sarbatorile legale in 2012? Va doresc sarbatori frumoase si un an nou plin de realizari! (vezi toată discuția)
Zile libere legale 2011 valcris valcris Buna ziua. Imi puteti spune, va rog, daca ziua de 30 noiembrie 2011 este zi libera legala ? Va multumesc. (vezi toată discuția)