avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate daniela91

Activitate daniela91

Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
iconografie
Răspuns la discuția Exceptie de neconstitutionlitate
:vishenka:
Decizia CCR nr. 161/2016 referitoare la excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 4 din Legea nr. 187/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal
Răspuns la discuția legea 254
Privesc la televizor , arunc o privire aici si........surpriza, tv bate raspunsul !
:ban:
Discuție legea 254
Buna seara !
Am auzit ca a aparut ceva legat de Normele de aplicare a L 254, dar nu am gasit nimic, sa fie doar zvonuri....:frantic:
Răspuns la discuția Cerere contopire pedepse
asa este dar de ce nu s-au contopit pedepsele ci a fost facut cumul aritmetic ?
Buna ziua !
La doua sentinte definitive cu executare, de furt calificat, se poate face cerere de contopire pedepse? Ce sanse sant ?
Multumesc anticipat !
În primul rând împăcarea nu se mai poate face doar pana la citirea actului de sesizare (o Decizie a CCR a intervenit intre timp). Pe de alta parte, din cate stiu, recursul sub imperiul noul cod nu mai este reglementat (e reglementat doar recursul in casatie).

Va rog sa-mi spuneti nr. deciziei la care va referiti. :(
In cursul judecăţii nu au fost respectate dispoziţiile privind competenţa după materie sau după calitatea persoanei, atunci când judecata a fost efectuată de o instanţă inferioară celei legal competente;

La ce se refera formularea * calitatea persoanei* ?
Aplicarea legii penale mai favorabile se stabileste in ansamblul ei fara combinarea unor legi succesive si nu poate avea in vedere numai limitele de pedeapsa.
In ce text de lege gasesc aceasta propozitie ?
B-)




Editare text