avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere contopire pedepse
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere contopire pedepse

Buna ziua !
La doua sentinte definitive cu executare, de furt calificat, se poate face cerere de contopire pedepse? Ce sanse sant ?
Multumesc anticipat !
Dacă este vorba despre concurs de infracțiuni, aveți șanse.Adică ambele infracțiuni să fi fost comise înainte să se fi pronunțat o hotărâre definitivă de condamnare pentru una dintre ele.Dacă una dintre ele a fost comisă după ce a fost pronunțată o hot. definitivă este vorba despre recidivă și nu sunt șanse.
asa este dar de ce nu s-au contopit pedepsele ci a fost facut cumul aritmetic ?
Detaliati, despre ce hotarari este vorba, cand au ramas definitive.
Ultima modificare: Marți, 24 Noiembrie 2015
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchisoare lute lute deci am doua fapte: 1-prima fapta furt de buzunare savirsita in martie 2008 la care sentinta definitiva a fost luna trecuta adica februarie 2010 de 3 ani cu ... (vezi toată discuția)
Transformarea recidivei in concurs manuel.t manuel.t Bunaseara. Am si eu o mare nelamurire. O cunostinta mi-a povestit recent ca a savarsit 3 infractiuni: - Infractiunea 1. Furt calificat savarsit in ianuarie ... (vezi toată discuția)
Doua dosare penale florea1705 florea1705 Buna ziua, Anul trecut am circulat cu o alcolemie ce depaseste limita legala si dosar penal.Mam ales si cu un dosar penal pentru ultraj. Nu am mai avut ... (vezi toată discuția)