avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate Misha02

Activitate Misha02



Misha02 a scris:

Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie,respectiv contractul de munca-salarizarea-diurna.Am contract de munca,iar salarul este de 3000,iar cand am cerut de la angajator o adeverinta de salarizare,aceasta arata ca de fapt salarul este de 1729(salar lunar net incasat) si de 2760(salar lunar brut realizat).Pe aceeasi adeverinta este scris ca am si diurna in valoare de 1000 de lei,cu toate ca postul de munca este in aceeasi localitate cu domiciliul meu.Anul aceasta am primit o marire de salar de 200 de lei,dar fara nicio completare la contract si anume actul aditional.
Intrebarea mea este daca este corect din punctul de vedere al legislatiei,a Codului Muncii,etc.
Multumesc anticipat de raspunsuri,sper ca am detaliat destul de clar situatia.

Revin cu o adaugare la postarea initiala:
Am cerut o adeverinta de salar de la angajator,pt.ultimele 6 luni,si...surpriza: acelasi salar ca la incadrare,de 3000.Unde ar trebui sa ma consult in afara de angajator,care ar fi demersul pe care ar trebui sa-l urmez?
Multumesc!


Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie,respectiv contractul de munca-salarizarea-diurna.Am contract de munca,iar salarul este de 3000,iar cand am cerut de la angajator o adeverinta de salarizare,aceasta arata ca de fapt salarul este de 1729(salar lunar net incasat) si de 2760(salar lunar brut realizat).Pe aceeasi adeverinta este scris ca am si diurna in valoare de 1000 de lei,cu toate ca postul de munca este in aceeasi localitate cu domiciliul meu.Anul aceasta am primit o marire de salar de 200 de lei,dar fara nicio completare la contract si anume actul aditional.
Intrebarea mea este daca este corect din punctul de vedere al legislatiei,a Codului Muncii,etc.
Multumesc anticipat de raspunsuri,sper ca am detaliat destul de clar situatia.
As avea o intrebare,;un vecin si a facut gard in curtea noastra,chiar daca limita de proprietate este chiar zidul casei lor,ei spun ca trebuie sa aiba un metru sa circule pe langa proprietatea lor,mentionez ca limita de proprietate a fost de pe vremuri niste tufe,sa nu fuga pamantul(pamantul nostru e in deal),sper ca ma intelegeti,au intrat pana la 3 metri,asa cum era inainte limita,au facut gard pe toata suprafata gradinii noastre;CE AS PUTEA SA FAC?
Multumesc mult pt.raspunsuri,imi cer scuze dlui Branzan;am fost la avocat(se ocupa si cu despagubirea pagubitilor RCA) si spune ca sunt sanse,dar din raspunsurile dvs.am inteles ca nu prea am sanse,in concluzie,as vrea sa stiu de la domniile voastrre daca pot castiga procesul sau nu.Mentionez ca masina este in service si nu am primit niciun raspuns de la ei ca pot veni sa ridic masina,ei percep taxa(devizul-reconstatarea lor) de 120 lei + 1 leu /zi taxa de parcare,dar precizez ca cei de la Uniqua Bucuresti sustin ca au trimis raspunsul celor de la service.Asta sa fie oare o amanare pt.a mari suma?
Multumesc domnule Branzan,dar ma indoiesc ca,chiar niciun forumist nu s-a confruntat cu asa problema.Raspunsul dvs.e evaziv.
Va multumesc dar ce sanse as avea daca il dau in judecata pe cel vinovat de accident,pot recupera sau e timp si bani pierduti?
As vrea sa stiu daca s-a confruntat cineva cu asemenea problema:m-a lovit cineva (masina) a intrat pe contrasens si dauna a fost mare.Ca sa nu-i fac probleme prea mari(sotia lui era cu el in masina si mi-a spus ca sufera de diabet), politie,ridicarea permisului,amenda mare,am facut amiabil,a venit inspectorul de daune,a constatat,am bagat masina in service,inca astept decizia finala,dar am sunat la Bucuresti la Uniqua si mi-a spus ca dauna totala ca acolo s-a incadrat este de 4800 lei,masina fiind pe piata cca2000 euro,iar reparatia in service ar fi 150000;asadar ce as mai putea face pt.a-mi recupera masina sau bani de alta,as putea sa-l dau in judecata pe cel care m-a lovit sa-mi faca masina sau sa fac contestatie in alta parte?Va rog un raspuns ca sunt aproape disperat.multumesc!