avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate Silvi7

Activitate Silvi7

de ce romanii care lucreaza in strainatate trebuie sa plateasca taxe in Romania?
Răspuns la discuția Declaratii CAS
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Problema este ca patronii sunt in alta tara acum si documentele nu stiu unde sunt. Deci nu stiu unde trebuie sa merg.


Multumesc.
Discuție pensii
Buna ziua,

Firma este radiata din 2009,persoanele din firma nu beneficiaza de vechime dupa cum spun cei de la Casa Pensiei pentru ca nu s-au depus decalratiile CAS din anul 2001.Nu stiu la vremea respectiva care erau legile.Cum pot sa-i ajut?

Multumesc
Discuție Declaratii CAS
Buna ziua,

Pentru un dosar de pensionare nu s-au gasit,spun cei de la ITM declaratiile de CAS din 2001.Nu mai retin care erau legile la vremea aceea,si nu stiu ce sa fac in continuare,ce legatura au cu dosarul.


Multumesc
Buna ziua,


Societatea este radiata din 2009,acum pentru dosarul de pensii se cere decizia de incetare a contractului de munca,cu toate ca s-au inchis carnetele de munca in momentul cand persoana respectiva a plecat din firma si bineinteles s-a facut acea decizie altfel nu aveam cum sa operam in carnetele de munca.

Multumesc
Buna ziua,


Revin cu o intrebare:


Unde trebuie sa ma adresez ca si angajator referitor la plata contributiilor,atunci cand ele au fost platite de mie dar nu sunt operate in carnetele de munca?
Toate documentele firmei sunt pierdute(cele de le firma),dar stiu ca au fost depuse la vremea respectiva.Firma este reziliata,radiata din 2009 automat.Am avut foarte multe controale ca sa nu fie platite.


Multumesc
Buna ziua,daca am carnetul coplectat la zi,nu dovedeste ca beneficiez de toata vechimea inscrisa in el?Daca angajatorul nu a platit cotizatia la asigurari sociale,ce vina am eu,mai ales ca nu mai am de unde sa il iau?

Multumesc