avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate CristianPCristian

Activitate CristianPCristian

Răspuns la discuția executare silita CNADNR
Decizia RIL este specifica contraventilor CANDR insa ea pleaca de la faptul ca toate documentele oficiale transmise pe print care nu sunt semnate olograf nu au valoare juridica . Atunci de ce eu nu pot contesta pe acest temei?
Subiect: Contestatie la executare silita CNADNR

Buna ziua,
In urma cu 3 luni am primit in cutia postala o instintare de executare silita pentru neplata celor 28 euro catre cnadnr, in urma unei amenzi de rovinieta. Problema este ca:
1) masina la momentul in care a primit amenda era vanduta, insa noul proprietar nu si-a inscriso si a continuat sa circule cu numerele mele. Pe talon a fost completata instrainarea!
2) instintarea trimisa de cnadnr in legatura cu amenda era nesemnata olograf

Perioada in care am primit instintarea de executare silita s-a suprapus cu decizia instantei supreme conform careia toate procesele verbale de contraventie semnate electronic si transmise prin corespondenta sunt nule fara semnatura de mana (linkul mai jos), astfel am apelat la un prieten jurist care m-a sfatuit sa nu mai depun contestatie ca urmare a deciziei instantei supreme mentionate mai sus, cu privire la instarile de la cnadnr fara semnatura olografa, fiidca executarea nu va merge mai departe, deoarece pleaca de la un proces verbal semnat electronic. Insa astazi am primit un nou plic in cutia postala de la executor cum ca mi se vor pune oprire pe conturi. Care ar mai fi variantele mele de atac in acest caz avand in vedere punctele 1 si 2 mentionate mai sus?

Multumesc.

www.avocatnet.ro/con ...
Multumesc pentru raspuns, in cea ce priveste ncesitatea semnaturii olografe pe instiintare, nu la acest fapt se refera informatia de la linkul acesta www.avocatnet.ro/content/art...
Cat si numeroase alte informatii din presa pe acest fapt?
Buna ziua,
In urma cu 3 luni am primit in cutia postala o instintare de executare silita pentru neplata celor 28 euro catre cnadnr, in urma unei amenzi de rovinieta. Problema este ca:
1) masina la momentul in care a primit amenda era vanduta, insa noul proprietar nu si-a inscriso si a continuat sa circule cu numerele mele.
2) instintarea trimisa de cnadnr in legatura cu amenda era nesemnata olograf

Perioada in care am primit instintarea de executare silita s-a suprapus cu decizia instantei supreme conform careia toate procesele verbale de contraventie semnate electronic si transmise prin corespondenta sunt nule fara semnatura de mana (linkul mai jos), astfel am apelat la un prieten jurist care m-a sfatuit sa nu mai depun contestatie ca urmare a deciziei instantei supreme mentionate mai sus, cu privire la instarile de la cnadnr fara semnatura olografa, fiidca executarea nu va merge mai departe, deoarece pleaca de la un proces verbal semnat electronic. Insa astazi am primit un nou plic in cutia postala de la executor cum ca mi se vor pune oprire pe conturi. Care ar mai fi variantele mele de atac in acest caz avand in vedere punctele 1 si 2 mentionate mai sus?

Multumesc.

www.avocatnet.ro/content/art...
Buna ziua,

In cazul unui proces cu obiectul \"contestaţie la executare suspendarea executarii silitei\" la care ma reprezinta un avocat, calitatea de constestator o am eu? sau avocatul ? Intreb deoarece avocatul ma informat ca contestatia este depusa, insa pe portalul " portal.just.ro" nu gasesc nici un proces pe rol in care sa apara si numele meu. Ar fi fost normal sa gasesc pe portal un dosar, in care la sectiunea parti sa apara numele meu, ca si contestator?
Va multumesc!