avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiTTT

Activitate MihaiTTT

Multumesc mult pentru link.
Din pacate eu nu am reusit sa gasesc la art 102 un punct care sa corespunda contraventiei de blocare a intersectiei.
Plata amenzii poate fi considerata prejudiciu?

Amenda clasa IV pentru aceasta contraventie este prevezuta de Art. 108 litera d) alin 10.
Eu mă refeream la nulitatea PV. Agentul a constatat ceva, dar a încadrat greșit. În situația asta PV devine nul si se poate anula, iar suma plătită pentru amenda restituită. Greșesc? Mulțumesc mult.
Multumesc frumos pentru promtitudinea raspunsului oferit.
Exista posibilitatea depunerii contestatiei cu solicitare de judecata in lipsa (invocand Art. 583 Cod Procedura Civila) si sanse de castig? Nu stiu daca practica este unitara pe astfel de situatii si incerc sa aflu mai multe detalii.
Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu o opinie.
Unei colege i-a fost intocmit PV de contraventie pentru blocarea intersectiei in timp ce conducea masina de firma. Mentionez extras PV : "...a savarsit urmatoarele:
A condus auto XX-XX-XXX dinspre B. Dimitrie Cantemir catre B I.C. Bratianu pe culoarea verde a semaforului, dar datorita aglomerarii traficului a ramas oprit in intersectie blocand circulatia autovehiculelor dinspre Bul Unirii
" (text copiat - exceptie numar inmatriculare care este notat corect in PV)

Fapta savarsita:
- Art. 105 din OUG 195/2002 si sanctionata de art 102/2
si sanctionata de art 108/1/X/X/X/OUG 195/2002

Stabilesc amenda 1125 RON (9 puncte X 125=1125)
6 puncte penalizare

X - ilizibil

Alte mentiuni:
"Am patruns pe culoarea verde in intersectie cand era libera si nu am putut prevede blocarea ei"


Jumatate din cuantumul amenzii a fost platit in termen de 48 de ore (562.5 RON).

Considerand cele relatate mai sus si ca Art. 105 retine contraventiile produse de persoane juridice si nu incadreaza corect contraventia (cred ca ar fi trebuit incadrat pe Art. 57) se poate depune contestatie pentru anularea PV (nulitate) in vederea obtinerii sumei platite?

Mentionez ca eram pasager in masina si nu se putea prevede blocarea intersectiei (masina a fost initial oprita desi culoarea semaforului era verde, traficul s-a eliberat, am plecat de pe loc tot pe culoarea verde, insa s-a blocat din nou fiind ultima masina care nu a reusit traversarea pe culoarea verde)

Multumesc anticipat pentru orice sugestii/pareri

Răspuns la discuția Accident auto
Avand in vedere ca accidentul a fost cu victime aveati obligatia de a anunta Politia.
Dosarul a fost inchis cu Renuntarea la Urmarirea Penala. Am achitat cheltuieli judiciare in valoare de 700 RON. Permisul a fost restituit dupa o perioada de 5 luni in care nu am avut drept de conducere.
Răspuns la discuția Scuter neinmatriculat - rezolutie
revin cu rugamintea de a imi comunica orasul. multumesc.
Răspuns la discuția Scuter neinmatriculat - rezolutie
multumesc pentru informatii. din pacate stiu ca practica nu este unitara si din acest motiv ma interesa foarte tare orasul/sectorul.
Răspuns la discuția Scuter neinmatriculat - rezolutie
in ce oras s-a intamplat? sunt in aceeasi situatie, doar ca de doua luni si ceva nu am nici o veste.
Domnule avocat imi puteti comunica orientativ durata de timp care se poate solutiona un astfel de dosar? Multumesc