Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident auto

In data de 9 septembrie 2015 a avul loc un accident langa Dej, vinovatul si-a recunoscut vina si am zis ca ne intelegem pe cale amiabila, dupa ce am stabilit o suma am zis ca ne intalnim vineri 2 octombie la notar sa incheiem cazul, iar astazi am fost contactati ca intelegerea cade.
In masina lovita au fost 3 fete, fiecare au suferit rani (vanatai, contuzii), una dintre ele a fost tinuta in spital pentru 24 de ore.
Intrebarea mea este: Ce se poate face mai departe sa recuperam costurile de spitalizare + transportul masinii pe platforma?
Avand in vedere ca accidentul a fost cu victime aveati obligatia de a anunta Politia.
-fiind victime in evenimetul rutier, trebuia anuntata politia
- este curios , cum de medicul de garda de la urgente nu a a nuntat politia cand a consultat pacientul victima a unui accident
a fost anuntata si politia, am uitat eu sa mentionez, defapt am uitat sa mentionez multe din graba. Multumesc oricum de interes, cazul a fost rezolvat.
Neintrunind cele 90 de zile pentru incadrarea faptei ]n vatamare corporala din culpa nu raspundeti penal. Victimele pot formula pretentii pe cale civila.