avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate Carbunescu

Activitate Carbunescu

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
bunurile dobandite dinainte de casatorie si neimpartatite dupa, raman ale sotului. Puteti dovedi cu acte si chitante ca ati locuit si ati contribuit dar bunul ramane tot al dansului. Puteti cu aj unui avocat sa solicitati despagubiri cota parte bani nunta (dar nu aveti bon fiscal pt ei) si restul.
stiu ca se benef de niste scutiri de taxe dar trebuie sa vedeti exact legea sau sa sunati la ANAF, pt ca depinde de la un grad de handicap la altul
Buna seara! Locuiesc in Bucuresti, sector 1, intr-un imobil din anii '30 si din cauza unui limitator de viteza montat in dreptul acestuia apar niste trepidatii puternice ale structurii de rezistenta mai ales cand trec masini cu gabarit mare. Cui ma pot adresa pentru a scoate acel limitator ? Multumesc!
Buna ziua, conform noilor reglementari legislative, va intreb ca proprietar pers fizica ce riscuri imi asum acceptand sa inchiriez un imobil proprietate personala unei firme care imi solicita acceptul pentru a infiinta sediu social ?
da
nu
Răspuns la discuția Impozit chirii 2018
10% dupa ce scazi din venitul brut cei 40% deductibili

guest01 a scris:

10 % din 60% ?

depuneti in 30 zile de la data semnarii contractului (pt a evita o amenda chiar daca au trecut cele 30 zile, mergeti si inregistrati)
depuneti in 30 zile de la data semnarii contractului (pt a evita o amenda chiar daca au trecut cele 30 zile, mergeti si inregistrati)
depuneti la administratia financiara sectorului de care apartineti 3 ex contract inchiriere, o copie C.I. a dvs si a chiriasului sau certif inreg fiscala daca e persoana juridica, copie act dobandire imobil si completati f220 in 2 ex.
Impozitul pe venit inteleg ca este 10%, mai nou! Scadeti din suma declarata 40% deductibili si apoi inca 10%. ce va ramane este venitul net.

pv1953 a scris:

Ce formular ,acte trebuie depuse la finante,in ce termen si ce procent se va impozita din chiria primita