Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchiriere casa pentru sediu social firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchiriere casa pentru sediu social firma

Buna ziua, conform noilor reglementari legislative, va intreb ca proprietar pers fizica ce riscuri imi asum acceptand sa inchiriez un imobil proprietate personala unei firme care imi solicita acceptul pentru a infiinta sediu social ?
Buna ziua,

Trebuie sa aveti in vedere faptul ca impozitul pe cladiri datorat la taxe locale este mai mare in cazul apartamentelor in care figureaza sediul social cu activitate al unui SRL.

SECȚIUNEA 1 - Reguli generale
16. Impozitul pe clădiri și taxa pe clădiri se stabilesc în funcție de destinația finală a clădirii, care poate fi rezidențială, nerezidențială sau mixtă, pe baza declarației pe propria răspundere a contribuabilului, și se calculează în conformitate cu prevederile art. 457 - 460 din Codul fiscal.

In al doilea rand trebuie sa aveti in vedere si categoriile de activitati autorizate a se desfasura la sediul social (coduri CAEN autorizate pe firma) , implicatiile asupra mediului , daca se desfasoara activitati autorizate etc.

Buna ziua,

Trebuie sa aveti in vedere faptul ca impozitul pe cladiri datorat la taxe locale este mai mare in cazul apartamentelor in care figureaza sediul social cu activitate al unui SRL.

SECȚIUNEA 1 - Reguli generale
16. Impozitul pe clădiri și taxa pe clădiri se stabilesc în funcție de destinația finală a clădirii, care poate fi rezidențială, nerezidențială sau mixtă, pe baza declarației pe propria răspundere a contribuabilului, și se calculează în conformitate cu prevederile art. 457 - 460 din Codul fiscal.

In al doilea rand trebuie sa aveti in vedere si categoriile de activitati autorizate a se desfasura la sediul social (coduri CAEN autorizate pe firma) , implicatiile asupra mediului , daca se detin avizele necesare desfasurarii activitatii etc.

Constantin Vera, Contabil