avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1898 soluții astăzi
Forum Activitate IonutS81

Activitate IonutS81

Buna ziua,in urma cu ceva timp am vandut o masina unui coleg de munca fara sa facem act de vanzare cumparare pe motiv ca nu ar avea bani sa o inscrie.Acum cand l am cautat ca sa facem actele de vanzare cumparare ca sa o pot scoate de la impozit acesta refuza.Cum as putea sa procedez ca sa scot masina de la impozit avand in vedere ca el refuza sa facem actele? Multumesc.
Răspuns la discuția Hotarare inlocuire coloane
Bani cam avem dar nu putem sa ramanem fara niciun ban in banca daca nu achita lumea.
Buna seara,fac parte din comitetul executiv al unei asociatii de propietari si ne comfruntam cu urmatoarea problema:
Stam intr-un bloc cu p+9 etaje iar de la etajul 5-6 in sus iarna nu prea este caldura(caloriferele se incalzesc foarte putin) am facut aerisiri peste aerisiri si nu s-a schimbat nimic din acest motiv am hotarat sa schimbam coloanele verticale de caldura.Am primit oferte de la mai multe firme si am ales-o pe cea cu pretul cel mai mic.Am organizat adunare generala cu locatarii pentru instintare si votarea acestei inlocuiri a coloanelor dar la prima adunare nu s-au prezentat acei 50+1 din locatari pentru luarea unei decizii si am mai organizat o a 2-a adunare unde s-au prezentat mai putini si decat la prima adunare dar marea majoritate au votat pentru inlocuirea coloanelor.
Intrebarile mele sunt:
Putem incepe inlocuirea coloanelor?
Daca proprietarii refuza sa permita accesul in apartamente ce putem sa facem?
Daca proprietarii refuza sa achite suma aferenta schimbarii coloanelor ce putem sa facem?
Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.
Buna ziua,vreau sa stiu si eu va rog daca este legal ca un membru al comitetului executiv al unei asociatii de propietari sa nu fie propietar in cadrul acelei asociatii.
Va multumesc.