avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1876 soluții astăzi
Forum Activitate Alina_Gabriela26

Activitate Alina_Gabriela26

Buna ziua! sunt o mama insarcinata in 32 de saptamani! urmeaza sa nasc la inceputul lunii octombrie, iar in septembrie sotul meu paraseste Romania din alte motive! intrebarea mea este cine scoate certificatul la copil si daca pe el il trece ca tata pe certificat ? de ce acte am nevoie pentru a fi trecut ca tata la copil ? multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va multumesc,
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va multumesc si va mai deranjez o data. noi cand ne-am casatorit nu ni s-a dat de nicaieri LIVRET DE FAMILIE! noi nu avem asa ceva, am vazut ca sunt necesare pt actele ce trebuie depuse la primarie, si inca o intrebare, aceasta cerere pentru stimulent de insertie, se depune inainte de nastere sau dupa nastere? va multumesc din suflet !
Răspuns la discuția Masina fara RCA
certificat fiscal nu, carte de indentitatea masinii da, certificatul de inmatriculare da, copie a cartii lui de identitate nu, certificatul de inmatriculare da, el era propietarul masinii, inspectia periodica da, este valabila! dupa ce am aflat ca rca-ul e expirat l-a sunat sotul meu si a spus k el a vorbit cu cineva sa-i faca asigurarea, dar persoana respectiva era internata in spital si tot asa, dar 2 luni de zile el a circulat cu rca-ul expirat !
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
va multumesc frumos! mai am o intrebare, eu am domiciliu intr-un oras, sotul il are in alt oras! cu ce ne impiedica lucrul asta privind stimuletul de insertie ? va multumesc
Buna ziua! sunt o sotie insarcinata in 3 luni, si ma preocupa un lucru, sotul meu lucreaza de 2 ani, fara oprire, si as vrea sa stiu daca poate lua el indemnizatia de crestere copil, si daca da, eu neavand servici, ma obliga cineva sa incep o activitate undeva sau nu ? dar daca sunt coasigurata, pot lua eu indemnizatia? astept un raspun, va rog frumos
Discuție Masina fara RCA
buna ziua. as vrea sa mentionez ca am fost cu sotul meu sa cumparam o masina care nu avea taxa platita, vanzatorul a acceptat sa ne vanda masina printr-un contract de vanzare cumparare iar dupa aceea sa ii faca sotului meu o procura, ca el sa poata plati toate taxele de la noi din oras(el fiind din alt oras) . am vazut masina, ne-a placut, am dat banii pe ea, la plecare avea foaia de asigurare rca in torpedoul masinii si m-am uitat pe ea, era expirata, ne-a garantat ca e platita doar ca nu o are la el( ne-am intalnit in alt oras sa vedem masina fara sa-l anuntam noi dinainte ca vrem sa o vedem in acel oras) a fost o intamplare practic, se pare ca am si circulat cu masina fara asigurare, am cautat pe internet sa vad daca rca-ul era valabil, si ce sa CREZI expirata! (ce oameni prosti am putut fi, dar ne-a luat ochii acea masina), acum vrea sa stiu CE SE POATE INTAMPLA DACA VANZATORUL REFUZA SA FACA ACEA PROCURA? il putem da in judecata ? am cumparat masina vineri, iar sambata cik nu lucreaza cei de la notariat! va rog sa ma ajutati cu un raspuns, tin sa spun ca si el a circulat cu masina neavand asigurare de la 26 01 2015 pana in 21 03 2015(atunci am luat noi masina)! va rog frumos, astept un raspuns!!!!