avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1865 soluții astăzi
Forum Activitate gekoo75

Activitate gekoo75

Degeaba fac contestație la comisie că ei spun că legea prevede sa nu vad cu ambii ochi (adică să fiu orb) pentru a putea beneficia de un act de încadrare cu grad de Handicap sau sa va mai puțin cu ochiul cel bun. Nu pot falsifica vederea la ochiul bun doar de dragul de a primi un certificat de handicap , așadar mă voi adresa direct instanței de judecată
Pe 21 mi se înmânează actul de neîncadrare în grad de handicap și vă trebui să îl contest in contencios administrativ la judecătorie !

ynocentta a scris:

Inaiante de demara procedura in instanta formulati contestatie impotriva deciziei la comisia superioara de expertiza persoane cu handiap

Am un ochi eviscerat (scos)! Mi sa dat neîncadrare în grad de handicap. Vreau sa contest pe contencios administrativ. Am vreo șansă să dispună instanta sa mi se dea un certificat de handicap ?
Exact. Nu spune o spre că trebuie să fie din acel imobil sau proprietar. In cazul in care nu își mai poate exercita funcția atunci poate fi schimbat cu un interimar. Plus că elega sa schimbat

elga50 a scris:

Noi discutam aici dupa cum prevede legea nu manualul FAPR. Manualul este o recomandare si atat.

Presedintele asociatiei trebuie sa fie proprietar al unui imobil din asociatie, dar el poate locui si la alta adresa. Proprietarii decid daca aceasta situatie nu-i deranjeaza, nu FAPR-ul.

In cazul in care presedintele nu-si mai indeplineste atributiunile, atunci el poate fi schimbat, in prima instanta, prin numirea in comitet a unui interimar din randul membrilor comitetului (in speta vicepresedintele) si apoi se organizeaza AG in cel mai scurt timp pentru ca proprietarii sa reintregeasca numarul membrilor comitetului si, intre altele, sa-si aleaga si presedintele asociatiei.


1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Unitate? Da ce sunt soldați? Am peste 50 de câini în bloc , pisici și alte viețuitoare pe care le au proprietarii și nu sunt taxate și toți merg prin bloc,vin de afară, cu tot felul de mizerii,pe lăbuțe, păr,etc până intră în apartament,plus că mulți din ei își fac nevoile în bloc și până să ajungă pe spațiul public ,cam asta e! Mai vreți argumente?

cyan a scris:

@gekoo75, cati proprietari detin catzei in bloc? Taxa este pe unitate de catzel?
Ce se intelege practic prin curatenie "suplimentara", ce activitati suplimentare se fac ca urmare a detinerii cateilor?


Eu sunt președintele unei asociații de proprietari din Iași ,de 320 garsoniere într-un singur bloc și am votată o hotărâre, într-o Adunare Generală Ordinară, că taxa de animale de companie , dar pentru câini, necontând talia sau rasa și care e în sumă de 10 Ron/lună și care sunt folosiți pentru curățenia suplimentară în bloc ,fiind încasați și virați într-un cont special cu această destinație . Mi se pare abuzivă hot. HCL și eu cred că aveți mari șanse să câștigați la prima instanță dacă contestați PV. Vă doresc mult succes!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamne ferește.... unde trăiești stimabile... atâta timp cât trebuie afișate și legea spune clar...unde e încălcarea legii? Cel mai bine in pădure la casă și nu te mai află nimeni nici când mori....
Am eviscerat un ochi și este protezat! Pot beneficia de vreun ajutor sau o pensie? Sunt și posesor de cat A siB
Dacă acoperișul a fost executat fără autorizație normal ca sunteți absolvita de orice vină...Dar până să ajungă sa fie executat,trebuia aprobata,supusa la vot,afisata la avizierul blocului sau informați proprietarii , într-o ședință de Comitet Executiv sau o Adunare Generala Ordinară,apoi făcută cerere de oferta de lucrări,selectie de oferte si într-un final executata,receptionata si transpusă lucrarea ca si cost in listele de plata


Chiar si urgenta si necesitatea acestei lucrări, nu înseamnă încălcarea legii 230/2007 si a normelor metodologice,pasii care trebuie urmați pentru genul acesta de lucrari. Miroase a abuz în serviciu și a încălcării fisei postului a administratorului si a președintelui asociației de proprietari
Sun chiar Presedintele blocului cu pricina (tentativa de viol) din IASI si va spun ca nu trebuie nici o autorizatie atata timp cat camerele sunt folosiye in interesul legii si nu in scopuri personale sau de alta natura!