avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate asimov

Activitate asimov

Buna seara tuturor

Am un prieten din Brazilia care o sa imi trimita un colet cu niste cafea si tigari si ceva dulciuri, ca un cadou; Cand ajunge in Romania, trebuie sa platesc ceva in plus la vama? Accize sau habar n-am...e ceva ce trebuie sa am in vedere?
@freeelis - si cum spune @cdcd, pot sa nu semnez actul aditional si la data de 9 mai incetez munca, fara sa imi dau demisia maine, respectiv sa stau in preaviz ?
Buna seara,

Situatia se prezinta in felul urmator:

contract pe perioada determinata (3 luni), care inceteaza in data de 9 mai a.c.;
mi-a fost aprobat concediu de odihna pe 2 si 3 mai in urma cu vreo doua saptamani;
nu vreau sa mai lucrez la aceasta firma;
in contract e specificat faptul ca perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 de zile.

cum pot proceda corect, in asa fel incat sa am acele zile de concediu si sa incetez munca pe data de 9 mai.
Răspuns la discuția Recuperare taxa autp
Nu am facut nici o cerere si nici nu am dat in judecata sau ceva ca sa o recuperez, iar taxa respectiva nu a fost achitata de mine, in schimb ea este, evident, platita.
Buna seara.

Am masina inmatriculata in Romania, prima oara, in 2008, unde a fost platita taxa de atunci; din cate am inteles, recent s-ar fi promulgat o lege care prevede ca taxa va fi restituita in termen de 5 ani, cate 20% pe an.

Nelamurirea mea este ca nu stiu cum sa procedez... unde sa merg sa pot depunde o cerere ceva...?
Buna seara!

Dau buzna aici cu o intrebare...

As dori sa recuperez taxa mediu/timbru mediu pentru un autoturism. Am urmatoarele informatii:

- masina a fost adusa in tara in 2008 si inmatriculata tot in 2008 (~ undeva prin august). evident, proprietarul a platit toate taxele necesare, inclusiv taxa de mediu/timbru de la acel moment.

- am cumparat-o in 2012, nemafiind nevoie sa mai achit nici o taxa de mediu/timbru ca sa o pot inmatricula pe numele meu.

Acum m-am gandit sa o recuperez, intrucat nu vreau sa o mai vand si... urmeaza intrebarea .... Se mai poate? Daca da, apelez la un avocat? Sunt dispus sa iau legatura si cu cineva de aici care ma poate ajuta sa recuperez taxa. De asemenea, fostul proprietar nu a recuperat taxa. Daca eu o recuperez, din punct de vedere legal e ok? Mai trebuie sa o platesc pe cea noua?