avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Activitate irinacrc

Activitate irinacrc

Buna ziua.
Mi-am deschis o firma de constructii de cateva luni, cu activitatea la client. Sediul firmei este locuinta mea. Cand ni s-a eliberat avizul de functionare, cei de la firma de salubritate ne-au trecut inca un contract de gunoi pe persoana juridica (100 lei), pe motiv ca nu se elibereaza avizul de functionare de la primarie daca contractul meu este pe persoana fizica (30 de lei). De cateva luni merg in paralel cu cele doua contracte. Tinand cont ca eu nu produc deseuri pentru firma la sediul firmei, pentru ca activitatea se desfasoara la client, contractul de gunoi pe firma este obligatoriu? Ma puteti ajuta cu o lamurire/ lege in acest sens? La firma de salubritate nu ma poate lamuri nimeni... Multumesc anticipat
Care este perioada maxima de depunere a cererii pentru reducerea normei de lucru cu 2 ore avand in vedere ca dupa concediu de lauzie am avut si un concediu de boala si abia apoi am facut cererea?
Buna ziua.Am depus cerere la servici pentru reducerea normei de lucru cu 2 ore si drept raspuns am primit ca nu am anuntat societatea in scris la intoarcerea din concediu de lauzie 15.10.2015 ci pe 18.11.2015, perioada care de fapt am fost in concediu medical de boala.(15.10.2015-18.11.2015).Care este perioada maxima de depunere a cererii pentru reducerea normei de lucru cu 2 ore? Va multumesc.
Buna ziua,
Exista posibilitatea ca dupa concediul de maternitate sa pot lua concediu medical pentru cresterea copilului avand in vedere ca nu beneficiez de concediu de crestere a copilului?
Va multumesc.
Stiti cumva la cat se poate ridica aceasta sanctiune pentru angajator?
Va multumesc mult pentru sfaturile oferite.
Sa spunem ca reusesc sa inchei un cim pentru luna septembrie 2014.Exista posibilitatea ca in urma controalelor sa imi fie retrasa indemnizatia de crestere a copilului si sa fiu nevoita sa ma intorc la servici? Si sanctiunea contraventionala mi-ar fi aplicata si mie si firmei cu care as incheia cim?
Va multumesc mult.
Din punctul dumneavoastra de vedere exista vreo solutionare a acestui caz? Spre exemplu concediul de maternitate nu se poate adauga ca vechime la calcularea concediului de indemnizatie si sa solicit concediu medical in perioada apropiata nasterii ca apoi sa revin la munca o luna de zile pentru a completa cele 12 luni necesare pentru a beneficia de ccc si plata indemnizatiei?Ma gandesc la toate posibilitatile ca mai apoi sa nu descopar ca puteam beneficia de ccc si plata indemizatiei si sa fie tarziu pentru a le solicita.
Va multumesc mult.
Buna dimineata.Nu ar exista cumva posibilitatea sa platesc retroactiv pentru luna septembrie 2014 , sau ceva ce as putea face pentru a beneficia de indeminzatie? am un verisor ce este proprietarul unei firme on-line.El ar putea sa ma ajute cu ceva?Am discutat cu el dar a spus sa ma informez mai bine si el ma ajuta cu tot ce este nevoie.Incerc cumva sa gasesc o portita deoarece daca beneficiez doar de concediu de maternitate imi va fi foarte greu. Va multumesc mult.
Buna ziua,
Am absolvit facultatea pe 30.07.2014 ,dupa care m-am inscris la master dar m-am retras deoarece am intrat la cu taxa.
M-am angajat pe 13.10.2014 apoi am ramas insarcinata si ar urma sa nasc pe 07.08.2015
Avand in vedere ca in componenta celor 12 luni premergatoare sarcinii intra o perioada de 60 de zile de la finalizarea studiilor(concluzia pe care am tras-o conform OUG 111/2010 ) ar insemna de pe 01.08.2014 pana pe 30.09.2014 iar din luna octombrie am lucrat mai mult de 15 zile( efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din aceea luna) beneficiez de concediu de crestere a copilului si de plata indemnizatiei?
Astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.