avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate lilianabre

Activitate lilianabre

multumesc de sfat. dar, din păcate nu am copii

gi-jane2 a scris:

treceti pe numele fetei

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
bună ziua..de unde ati dedus ca ....fentez...suma este destul de mare. plătesc de 4 ani reținere din salariu si nu as vrea sa pierd munca părinților de o viata ...si chiar nu sunt de vina pt aceasta situație. acum ceva ani, la insistentele fratelui meu am luat credit sa "deschidem" un magazin de haine care nu a mers , eu plătind chiria, salariul fetei și taxe vamale și rămânând cu datorii ...de aceea nu sunt de acord sa trecem tot pe numele lui deoarece nu mai pot avea încredere în el

gi-jane2 a scris:

nu va putem oferi solutii pt fentarea creditorilor, dar solutia la care v-ati gandit e destul de proasta.
ce credit aveti? ce suma datorati, de cand, aveti poprire pe venit ?

succesiune....buna ziua acum 4 ani a murit tatăl meu.nu am putut face succesiunea deoarece eu am un credit în executor si mi a fost frica sa nu pierd partea mea și nici nu am fost de acord sa trecem tot pe numele fratelui meu .în prezent mama are probleme destul de grave de sănătate și as vrea sa găsesc o soluție..vreau sa va întreb. dacă as înființa un srl , as face succesiunea și imediat sa trec apartamentul pe firma (în care oricum locuiesc de 26 de ani singura ) , ar mai putea sa l confiște executorul? sau dacă puteți sa ma ajutați cu alta soluție. multunesc frumos
Bună ziua.
Procentul legal se aplica la prețul de întrare fără tva sau la prețul de vânzare? Mulțumesc.
Răspuns la discuția Diurna/ tichete masa
chiar nu are nimeni un răspuns calificat?
Buna ziua.
In luna ianuarie 03-06 am fost în concediu odihna. între 23- 27 si 30-31 în delegație....pt cele 7 zile am primit diurna de 50 lei/zi. când s a virat suma pt tichete pmasa/ ian am sesizat o diferență în minus de 60 lei si mi s a spus ca pt zilele de delegație au luat în calcul 12 ore/zi , plus cele de 4 co x 8 ore,totalul l a scăzut din norma de 160 ore/ ianuarie.. din acest calcul eu am pierdut 3 zilex20 lei= 60 lei... ar inseamna ca în celelalte zile eu nu am lucrat programul legal de 8 ore ...este corect? mulțumesc
bună ziua ..s a dat o hotărâre judecătorească cu plata cheltuieli de judecata și posibilitate apel....apel pierdut , dar în hotărârea definitiva nu mai scrie nimic de plata cheltuieli judecata .. ...la plicul primit de la executor este prima varianta și pe baza acesteia s a luat decizia de executare silita....ma puteți ajuta ? cum este corect ? mulțumesc
Răspuns la discuția Salariat care întârzie frecvent
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
bună ziua. imi cer scuze ca deranjez cu o intrebare....nu ar trebui sa conteze mai mult ce face acea persoana în orele cât este la serviciu, ca volum și importanta? ca poate muncește mai mult în acel timp în comparație cu alți colegi care sunt prezenți fizic la program și pierd mult timp la cafea, țigări, internet, povesti..etc
bună ziua. as vrea sa ma pensionez pe caz de boala și va rog sa ma sfătuiți ce fel de firma sa înființez ca sa pot lucra sa mai suplimentez veniturile.mentionez ca as dori sa deschid un mic magazin alimentar la tara în curtea personala. multumesc
bună ziua...maine este o săptămână de când am postat aceasta întrebare...chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un răspuns?