avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune - buna ziua acum 4 ani a murit tatăl meu. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune - buna ziua acum 4 ani a murit tatăl meu. nu am putut ...

succesiune....buna ziua acum 4 ani a murit tatăl meu.nu am putut face succesiunea deoarece eu am un credit în executor si mi a fost frica sa nu pierd partea mea și nici nu am fost de acord sa trecem tot pe numele fratelui meu .în prezent mama are probleme destul de grave de sănătate și as vrea sa găsesc o soluție..vreau sa va întreb. dacă as înființa un srl , as face succesiunea și imediat sa trec apartamentul pe firma (în care oricum locuiesc de 26 de ani singura ) , ar mai putea sa l confiște executorul? sau dacă puteți sa ma ajutați cu alta soluție. multunesc frumos
Ultima modificare: Miercuri, 26 Aprilie 2023
lilianabre, utilizator
Cel mai recent răspuns: lilianabre , utilizator 18:06, 28 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este o chestiune destul de complicată și nu acest forum vă poate oferi soluția optimă. Va trebui să consultați un avocat, să-i prezentați în detaliu situația.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu va putem oferi solutii pt fentarea creditorilor, dar solutia la care v-ati gandit e destul de proasta.
ce credit aveti? ce suma datorati, de cand, aveti poprire pe venit ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
bună ziua..de unde ati dedus ca ....fentez...suma este destul de mare. plătesc de 4 ani reținere din salariu si nu as vrea sa pierd munca părinților de o viata ...si chiar nu sunt de vina pt aceasta situație. acum ceva ani, la insistentele fratelui meu am luat credit sa "deschidem" un magazin de haine care nu a mers , eu plătind chiria, salariul fetei și taxe vamale și rămânând cu datorii ...de aceea nu sunt de acord sa trecem tot pe numele lui deoarece nu mai pot avea încredere în el

gi-jane2 a scris:

nu va putem oferi solutii pt fentarea creditorilor, dar solutia la care v-ati gandit e destul de proasta.
ce credit aveti? ce suma datorati, de cand, aveti poprire pe venit ?

Ultima modificare: Vineri, 28 Aprilie 2023
lilianabre, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
treceti pe numele fetei
multumesc de sfat. dar, din păcate nu am copii

gi-jane2 a scris:

treceti pe numele fetei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor speta succesiune Avalon9 Avalon9 buna seara . as dori daca se poate o indrumare . in urma cu 10 ani mama a avut un proces la care priun sentinta era obligata la plata unei datorii destul ... (vezi toată discuția)
Executare silita banca versus datorie fiica roberth roberth Buna ziua, trec printr-o situatie financiara mai deosebita de cativa ani. Desi am platit cat am putut bancilor, se pare ca acestea, daca nu le platesti rata ... (vezi toată discuția)
Executare silita minulescunicusor minulescunicusor Tatal meu a luat un credit de la cec in 2007 iar mama mea este coplatitor. In anul 2008 tatal meu a decedat si mama mea a mai platit ratele pina la sfirsitul ... (vezi toată discuția)