avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate alinmarius

Activitate alinmarius

Răspuns la discuția Pensie de urmas

"handicap nu este tot una invaliditate ati scris si aici vin eu cu intrebarea si discutia despre care ziceam cum poate sa aiba o persoana invalidiate pana la varsta de 16 ani si aici ma refer la certificatu de invaliditate emis de comisia de munca ??????? pentru ca acel certificat este datat cu data cand te prezinti la comisie nu de cand ai tu handicapu zic aici pentru cei cu handicap din nastere sau de la 1 , 3 ...10 ..14 ani depinde de caz . In aceste cazuri se poate dovedi invalidiatea care eu zic ca e egala cu handicapu ca altfel litera c. a , articolului 84 nusi are valoare. o zi buna sa avetisi ramane discutia astept opinii.

Ai perfecta dreptate domnu Negru Daniel.Asta este discutia.
Cum dovedesti ca invaliditatea s-a produs inainte de 16 ani din moment ce trebuie sa deti o decizie de invaliditate si nu un certificat de handicap,in sensul acesta.
Ce sa faci la varsta de 11 ani (cazul meu)la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Eu nu am stiut ca pot sa lucrez legal la varsta de 11 ani pentru a ma prezenta cu primele scrisorii medicala la comisie pentru a avea mult (valoroasa )decizie medicala in care sa fie trecuta data iviri 00.00.2001(varsta 11 ani)
Eu m-am dus la varsta de 23 de ani (2013)cu toate scrisorile medicale (din anul 2001)la comisie si am primit pensie de invaliditate,dar pe decizie mi-a scris anul 2013 ca find data de la care sunt invalid si nu anul 2001.
Peste 2 ani (cand tata a murit)m-am dus inapoi la el sa-i spun ca nu e bine.Eu trebuie sa dovedesc ca invaliditatea (si nu handicapul )s-a produs la 11 ani prezentantu i din nou toate scrisoriile medicale din anul 2001.El mi-a spus ca nu a gresit si ca trebuie sa fie bun certificatul de handicap din anul 2001.


Acuma:
1.ori se sterge litera c)din art.84
2.ori se adauga si cuvantul handicap :"pe toata durata invaliditatii si handicapului de orice grad...''




’’Legea nr. 263/2010 nu prevede dreptul, pentru copilul urmaș, de a opta între pensia proprie și pensia de urmaș. ‚’’
Unde scrie ca nu prevede? In legea 263/2010 nu scrie nici ca da nici ca nu .
Noi spunem ca se poate opta pentru ca legea nu interzice asa ceva,iar cei de la casa de pensii spun ca nu se poate ca nu prevede legea.Oare e corect asa ceva?
1.
copilul 1 si copilul 2 sunt frati(dar se poate sa nu fie )...

Copilul 1 care are pensie proprie nu poate sa beneficieze de pensie de urmas chiar daca are un grad de invaliditate si se incadreaza in ART.84.lit c)si a).

De parca el e vinovat ca ia murit parintele in timp ce avea pensie proprie .

Dar copilul 2care are acelas grad de invaliditate dar DUPA moartea parintelui poate sa beneficieze de pensie de urmas conform ART.84.lit.c)si a).

Nu cumva se face discriminare intre copiii care au deja pensie si cei care vor avea dupa moartea unui parinte?
Si asta pentru ca se considera ca primul copil 1 poate sa beneficieze de pensie de urmas numai daca legea iar permite sa aibă drept de Optiune .

Repet unde scrie ca nu are voie sau ca are voie la optiune.

Eu am fost la casa de pensii si mi-a spus ca trebuie sa stau pana se termina anul (pentru ca am pe un an)apoi sa stau un an fara si dupa daca ma incadrez intr un grad de invaliditate pot sa beneficiez de pensie de urmas. dar sa dovedesc si ca invaliditatea sa produs inainte de 16 ani.
De ce atata discriminare?Pentru ca m-am imbolnavit inainte sa moara unul dintre parinti?
2.
Sotul are drept de optiune (pentru ca scrie in lege de aceasta data )daca are pensie proprie si indeplineste conditiile pentru pensie de urmas.
Copilul 1 nu are drept de optiune (nu este specificat in lege )chiar daca are drept de pensie proprie si indeplineste conditile pentru pensie de urmas.
Cred ca si aici e neclar.
3.
Cat despre ART 84 .lit.c) si a) in care trebuie sa dovedesti ca invaliditatea sa produs pana la varsta de 16 ani….si aici trebuie sa scriu o carte intrega.

Daca nu esti inca in scoala cand iti moare unul dintre parinti mai bine iti iei adio de la pensia de urmas pentru ca e foarte greu sa o primesti..
Răspuns la discuția pensie de urmas
Salut Daniel
Certificatul de handicap de la varsta de 10 ani nu il am in mana (dar cred ca pot sa-l procur de la medic unde l-am lasat la vremea aceea,sau sa merg la DGASPC.Dar nu cred ca am ce face cu el pentru ca pe cei de la casa de pensii ii intereseaza invaliditatea si nu handicapul.(cu toate ca eu am primit certificat de handicap si de invaliditate pe acelas diacnostic).

Pe certificatul de handicap am:gradul grav (nu exista gradul 1 cum le spunem noi,m-am incurcat si eu mai in sus cand am scris gradul 1 handicap)
Mai precis sunt 10 tipuri de handicap,care sunt numerotate de la 1 la 10 daca ai unul dintre ele vei primi gradul grav,accentuat sau mediu.
De exemplu daca ai un handicap fizic.nu o sa scrie pe certificat cuvantul ''fizic''o sa scrie codul care il reprezinta adica 1 .
cod 1 cu grad de handicap grav cu asistent personal,sau accentuat (aici fara asistent).
Gradele 1 2 sau 3 de invaliditate se gasesc pe cerficatele de la comisia de expertiza a muncii.si nu pe cele de la handicap.Cel putin asa stiu eu.

Si pe mine m a mirat cand am primit gradul 3de invaliditate ,pentru ca m-am asteptat la gradul 2.Dar avand in vedere ca nu castigam nimic in plus nu am mai facut contestatie la el.Aceias bani primeam si la gradul 2 dar si la 1 pentru ca aveam deja grav la handicap cu asistent.(de la 10 ani)

Eu cand am mers in 2013(23ani )pentru prima data la comisie cu actele medicale ,le-am luat pe toate de la varsta de 10 ani.dar medicul s a uitat doar la cele de acum un an pana in ziua respectiva.Iar pe prima decizie scrie ca data ivirii invaliditatii 26.11.2013 varsta 23 ani .

Nu era mai normal sa scrie pe decizie ca data in care s a ivit invaliditatea este aceea din anul 2000(varsta 10ani)si nu data la care am mers pentru prima data (adica 26.11.2013 ).dar gradul de invaliditate sa-l primesc pe baza analizelor din ultimul an.

Si asa puteam sa demonstrez acum foarte usor ca la 10 ani s-a ivit invaliditatea.

Acuma am prezentat inca o data primul document medical de la varsta de 10 ani la comisie pentru a putea dovedi ca eu am acel diacnostic de la 10 ani .dar a intervenit asistenta si a spus ca nu,pentru ca a fost inaite o persoana tot asa si nu se poate, iar medicul a ramas surprins si mi-a scris un nume pe hartie cu care sa merg inapoi la casa de pensii sa intreb ca acolo sunt legiile .(am iesit afara fara sa o mai intreb pe asistenta mai precis cum era cu doamna de dinaintea mea),poate ca nu eram la fel.

Acuma eu nu mai am curaj sa mai merg la comisie si nici la casa de pensii,daca tot m-au pasat unul la celalalt.

Nici nu stiu ce ar trebui sa faca medicul de la comisie sa emite o noua decizie care se termina tot in noiembrie sau ,sa emita alta de acum pe un an in care sa scrie art.de pana acuma ,dar sa-l adauge si pe cel cu pensia de urmas ART 84.lit.c si a.

Mi-e si frica sa ma mai duc la el fara sa fiu sigur ca am dreptul la pensie de urmas,poate raman si fara pensia pe care o am deja pana in noiembrie.(se poate orice)

Adevarul e ca la mine e mai complicat,si poate ca nici eu nu m-am exprimat foarte bine aici ,dar nu pot sa scriu diacnostice sau sa dau mai multe detali ,insa pe mail am facut o.

Nu stiu cat s a inteles dar eu cred ca: fie medicul de la comise si-a batut joc de mine pentru ca nu a scris data ivirii invaliditatii ca fiind (noiembrie 2000asa cum rezulta din primul act medical pe care i l-am prezentat impreuna cu celelalte pana in data de 26.11.2013 ), fie asistenta nu stie pe ce planeta traieste.Cat despre angajatele de la casa de pensii….

Eu le-am trimis un mail cu mai multe date asa cum mi-a recomandat domnul Tudor Valeriu,acuma ramane sa astept.
Răspuns la discuția pensie de urmas
Multumesc domnul Tudor Valeriu pentru raspunsuri.
Am sa fac o petitie dar nu stiu daca o sa mi raspunda cineva pentru ca am mai scrie pe site-ul [ link extern ] .
Eu cred ca litera c din art.84 este scrisa degeaba.
Eu ma tot interesez pana in toamna si voi revenit cu un raspuns fie el da sau nu,pentru ca nu cred ca sunt primul din tara asta:))
Cat despre litera b din acelas art.iar nu pot chiar daca am 25 de ani si m-as inscrie in toamna la facultate.(asa cred)
La gradul 3 de invaliditate poti sa lucrezi 4 ore pe zi .Dar sa mergi la facultate oare poti?
Răspuns la discuția pensie de urmas
Daca nu este vorba sa ma prezint la comisia de expertiza medicala inainte de 16 ani cum as putea sa dovedesc cu acte ca sunt invalid?
Iar gradul de invaliditate eu cred ca il primesc de la comisia de expertiza a munci care la comisie trebuie sa ma prezint cu acte de la medicul de familie spital sau policlinica.

Eu asa am facut cu analizele care confirma boala am mers la comisia de expertiza medicala a capacitatii de munca (23 ani)si am primit gradul 3 de invaliditate problema este ca aceeasi boala (de pe urma caruia am primit gradul 3 )o am de la varsta de 10 ani doar ca nu m-am dus acolo in schimb m-am dus la comisia de evaluare a persoanelor cu handicap la care am primit dradul 1 dar de handicap (pe certifcatul de handicap la litera g scrie "G:Capacitate de munca 20%")si nu de invalid .
Eu pot sa demonstrez ca sunt bolnav de la 10 ani si am grad 1 handicap de la varsta de sub 16 ani
Dar sa demonstrez ca am grad de invaliditate de la varsta de sub 16 ani pe asta nu mai pot pentru cele mentionate mai sus.
Si nu cred ca poate demonstra cineva asa ceva pentru ca nu vad ce sa cauti la comisia de evaluare a CAPACITATII DE MUNCA la varsta de sub 16 ani,pentru a primi acel certificat de invalid petru a beneficia de pensie de urmas canform art84.lit.a
.Eu am fost la casa de pensi si mi-a spus ca pot sa primesc doar ca trebuie sa merg inapoi la comisie petru ca eu am deja o pensie .
La comisie am fost.domnul doctor mi a spus ca da doar ca a intervenit asistenta si a spus ca nu,pentru ca a mai fost o doamna inainte si nu se poate ( nu mi a spus si de ce )
A ramas si medicul cu capul in nori si mi-a spus sa merg la casa de pensii inapoi sa intreb pe cineva.
Am fost, si surpriza nu se poate (in prima faza se putea)dar aici am primit si niste explicatii precum ca
-trebuie sa stau pana se termina anul cu pensia mea sa mai stau un an fara si dupa sa merg din nou la comisie, si daca primesc un grad (eu deja il am)atunci pot sa primesc pensie dupa tata.
DE ce sa stau un an fara?Nu mi-a spus.

PS:Nu inteleg de ce scrie pe certificatul de handicap la litera g Capacitate de munca 20%.din moment ce ei nu se ocupa cu

Pensia de invaliditate
ART. 68
(1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, din cauza:
a) accidentelor de munca si bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei si SIDA;
c) bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca.
(2) Beneficiaza de pensie de invaliditate, in conditiile prevazute la alin. (1), si persoanele care se afla in situatiile prevazute la art. 49 alin. (1) lit. c) si g).
(3) Au dreptul la pensie de invaliditate, in conditiile prevazute la alin. (1) lit. a), si elevii, ucenicii si studentii care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, ca urmare a accidentelor de munca sau bolilor profesionale survenite in timpul si din cauza practicii profesionale.
(4) Persoanele care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca si marii mutilati, ca urmare a participarii la lupta pentru victoria Revolutiei din Decembrie 1989 ori in legatura cu evenimentele revolutionare din decembrie 1989, care erau cuprinsi intr-un sistem de asigurari sociale anterior datei ivirii invaliditatii din aceasta cauza, au dreptul la pensie de invaliditate in aceleasi conditii in care se acorda pensia de invaliditate persoanelor care au suferit accidente de munca.
PENSIE DE URMAS
ART. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

''pensia se acorda pe toata durata de invaliditate, daca aceasta s-a ivit pana la 16 ani"
Ce insemna asta?
Poti sa ai drept de pensie inainte de 16 ani ?
Ai drept de munca pana la 16 ani pentru a merge la comisia de expertiza medicala a capacitatii de MUNCA?
Eu nu am gasit legea care spune ca poti sa muncesti pana la varsta de la 16 ani pentru a te prezenta la comisie .
Daca nu ai drept sa muncesti pana la varsta de 16 ani de ce sa mai mergi la comisie .
De exemplu:
eu m am imbolnavit la varsta de 10 ani si nu am mers la comisia de expertiza medicala a capacitatii de munca (pentru ca nu a stiu mama sa ma duca si pentru ca mama credea ca nu am drept de munca la varsta de 10 ani fiind minor),in schimb am fost la comisia pentru handicap(pentru ca acolo poti sa te duci si la varsta de 1 luna sau 90 ani)si am primit gradul 1(grav) de la varsta de 10 ani pana in prezent.
Pana la urma am fost si la comisia pentru capacitatea de munca dar la 23 de ani , iar pana in prezent am gradul 3 revizuibil pe fiacare an.
Tata a murit fiind pensionar
Intrebarea este pot sa iau pensie de urmas dupa tata in conditiile in care
Eu am pensie gradul 3 am si grad de handicap de la 10 ani dar nu sunt cu grad de dizabilitate de la 10 ani pentru ca eu nu cred ca am drept de pensie la 10 ani pentru a ma duce la comisie
PS de la 10 ani am aceasi boala si pe aceasi boala am obtinut certificat de handicap (varsta 10 ani )si decizia medicala asupra capacitatii de munca (varsta 23ani)
PS Daca ma imbolnaveam la varsta de 1luna?mergeam la comisia de expertiza a capacitatii de MUNCA?