avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate constantin293ph

Activitate constantin293ph

Multumesc frumos pentru raspunsul promt. Cu respect, Constantin
Buna ziua, am facut un extract de cont la Depozitarul central/ actiuni sif si am ramas surprins ca detin in jur de 90 de actiuni la cele 5 sif-uri din tara. de la acestea am primit dividende pt. anul 2012 in valoare de 12 lei/ un sif si de la alt sif 60 de bani( acestia nu au fost trimisi catre mine). cei 12 lei (mai putin 16%- impozit) i-au trimis prin banca BCR catre mine iar acesti bani figureaza ca alte venituri obtinute de mine la Anaf-ul judetean. pentru a evita pe viitor situatia de a primi decizii de impunere/ contrubutie la sanatate/ anaf, eu, ca pensionar, ar trebui sa depun la anaf declaratie privind veniturile-model 200 pana la 25 mai ac.? sau ce ar trebui sa depun la ei ca s-mi opreasca contributia la sanatate la veniturile reale si nu la salariul minim pe economie. ce sa fac? Va multumesc, Constantin
Răspuns la discuția Contributie la sanatate
Va multumesc pentru raspuns si timpul acordat; o zi frumoasa va doresc
Răspuns la discuția Contributie la sanatate
Multumesc de raspuns dar:"(2) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, venituri din pensii mai mici de 740 lei, precum şi venituri de natura celor menţionate la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - d), g) şi h), art. 52 alin. (1) lit. b) - d) şi din asocierile fără personalitate juridică prevăzute la art. 13 lit. e) au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate asupra veniturilor prevăzute la alin. (1)." :(din acest aliniat(art296^27aln2)vad ca daca nu realizez intr-un an fiscal...si avand pensia mai mare de 740 lei ar trebui sa platesc cass pentru investii(prevazute ca venituri la aln.1/art296^27aln2). cu scuzele de rigoare va spun ca inteleg ca tr. sa platesc
Buna, am o nedumerire: sunt pensionar de peste 6 ani cu un venit de pensie de 1500 lei- singurul meu venit- la care platesc impozit si contributie CASS retinute prin casa de pensii. daca primesc dividende la actiuni de la sif-uri(6 actiuni) platesc alta contributie la sanatate pentru valoarea cumulata a acestor dividende?impozitul(16%) pentru dividendele acordate le retine sif-ul. valoarea dividenelor pe anul 2012 este de 10,18 lei. sunt obligat sa platesc contributie lasanatate in afara celei retinute din pensie? Multumesc anticipat si o zi buna