avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate adriancozma25

Activitate adriancozma25

Răspuns la discuția Concediu de odihna mai mult
Pentru ca am avut in prima faza 7 zile CO, apoi am primit preaviz de concediere pentru restrangerea activitatii firmei si a spus sa imi iau CO pe toata perioada preavizului, adica 20 zile. Astazi mi s'a incheiat CIM, deci nu cred ca se mai poate modifica. Cum se procedeaza in acest caz?
In cazul in care in CIM este specificat ca perioada de concediu de odihna este de 21 zile lucratoare, dar eu am avut 27 de zile lucratoare de concediu aprobate de catre angajator, cum se procedeaza?
Din cate am inteles cele 6 zile luate in plus trebuie platite inapoi angajatorului, este adevarat?
Răspuns la discuția Salariu neplatit
Si pentru compensarea in bani a zilelor de concediu neefectuate ma adresez ITM-ului sau instantei?
Răspuns la discuția Salariu neplatit
Dar daca primesc salariul, se poate sa nu renunt la sesizarea facuta la ITM, pentru un control asupra firmei?
Imi cer scuze pentru ca imi repet intrebarile, dar treburile au evoluat intr-un mod neplacut intre mine si angajator. Situatia este urmatoarea :
Am lucrat la o firma in perioada 08.01.2014-30.06.2014, in acea perioada nu am primit nicio zi de concediu si nici compensarea in bani. Apoi de la 01.08.2014 pana in prezent m-am angajat la aceeasi firma dar cu alt C.I.M....in data de 01.08.2015 am primit preaviz de concediere din cauza restrangerii activitatii firmei, urmand ca contractul meu sa inceteze incepand cu data de 01.09.2015.
In actualul contract de munca, scrie ca plata salariului se face in data de 20 a fiecarei luni, dar eu inca nu am primit banii.
Incepand cu data de 01.08.2014 am facut cerere de concediu de odihna si am cazut la comun acord cu angajatorul sa decurca in perioada preavizului de concediere, deci el mi-a oferit aprox 30 zile lucratoare de concediu ( mentionez ca am mai avut si inainte de aceasta perioada concediu).
I-am facut angajatorului cerere pentru a imi acorda compensarea in bani a concediului de odihna din primul contract, dar a refuzat.
Cui trebuie sa ma adresez pentru a recupera acei bani si salariul pe luna Iulie? In conditiile actuale, in care am concediu de odihna toata luna august, o sa imi primesc salariul si pe luna august?
Daca doresc sa il dau in judecata, sunt scutit de taxele de judecata? Am nevoie de avocat sau mi se va acorda unul din oficiu?
Ce documente trebuie sa prezint daca vreau sa merg la ITM si la tribunal?

Si ce se intampla daca dupa ce fac sesizarea la ITM si il dau in judecata el imi vireaza salariul prin transfer bancar? Se anuleaza plangerile?

Va multumesc !
Buna ziua, acum cateva zile administratoarea blocului a facut un scandal monstru pentru ca am lasat acum cateva zile punga de gunoi in fata usii peste noapte. Puteti va rog sa imi spuneti ce drepturi si ce obligatii are un administrator de bloc?
Daca am inchiriat un apartament, are dreptul de a ii cere proprietarului contractul de inchiriere?
Multumesc
Răspuns la discuția Doua locuri de munca full time
Pot sa le fac si pe amandoua in acelasi timp? De exemplu luni sa merg la ITM si marti sa merg la tribunal sa il dau in judecata?
Si trebuie sa il dau in judecata pe administrator, sau firma?
Răspuns la discuția Doua locuri de munca full time
Si daca angajatorul nu respecta data platii salariului specificata in CIM, dupa acea data pot merge sa il dau direct in judecata, fara a mai merge la ITM?
Răspuns la discuția Doua locuri de munca full time
Daca se desfiinteaza firma, dupa aceea mai pot sa imi recuperez banii pe care nu i-am primit pentru salariu?
Răspuns la discuția Doua locuri de munca full time
Si inca o intrebare, daca plata salariului este in data de 20, iar angajatorul nu isi respecta obligatiile specificate in CIM, in data de 22-23 pot merge sa il dau in judecata?