avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate Pensionar-grabit

Activitate Pensionar-grabit

Sunt in situatia in care in urma unui proces l-am iertat pe hot si am fost obligat la cheltuieli de judecata.,mai precis cheltuielijudiciare avansatede stat de la persoanele rezidente. Am platit din greseala suma respectiva ca taxa de timbru iar suma a ajuns la primarie.Solicitind restituirea de la primarie,am fost refuzat si mi s-a cerut o incheiere de sedinta de la judecatorie. In sentinta ,raspunsul a fost negativ.:Instanta constata ca nu exista taxa de timbru solicitata a-i fi restituita IN NICIUN DOSAR. aflat pe rolul instantei de judecata ci petentul din eroare in loc sa achite cheltuieli de judecata dupa finalizarea unui proces a platit taxa de timbru.Avand in vedere cele aratate anterior,si faptul ca se poate restitui doar taxa de timbru care SE REGASESTE DEPUSA INTR-O CAUZA AFLATA PE ROLUL instantei de judecata ,potrivit art.45 alin.4 din OUG 80/2013 cererea de restituire se adreseaza instantei la care s-a introdus actiunea sau cererea,instanta urmeaza sa respinga cererea ca fiind neintemeiata. As dori o sugestie pentru urmatoarea abordare ,fiind vorba de 300 lei,merita apelul?
Multumesc.Asa o fi,dar,ma gandeam la vanzoleala la legile legate de pensii si credeam ca au abandonat recalcularile ca sa fie integrate mai tarziu in alta lege <<unitara>>
HG291/2017 completeaza legea 263/2010.Personal,fiind pensionat in 2010,si lucrind in conditii speciale intre 01.04.2001 -05.05.2010 ,fara majorare de punctaj la vremea aceia,asteptam recalcularea dupa 1 .11.2017 si decizia de revizuire in decembrie 2017.Pe decembrie am primit pensia nemodificata. Este cineva intr-o situatie asemanatoare ?
Domnule Carp,ma surprinde asemenea abordare a legii noi pt.dvs.Du pa ce castigi raportarea la 20 de ani,aceasta noua recalculare prin raportare la 34 ani si 4 luni scade cuantumul pensiei.Cred ca si majorarea cu 50% a punctajului pentru grupa speciala se topeste daca se imparte totul la 34.In acest fel sunt putini care beneficiaza ,dar,politic,da bine
Unele case judetene de pensii au anuntat ca au recalculat anumite pensiiCare e stadiul recalcularii in judetele Arges si Prahova? Stie cineva,eventual un beneficiar al recalcularii.Va multumesc.
Buna ziua
Locuiesc la bloc,iar contoarele electrice sunt montate grupat intr-o firida asigurata pe casa scarii.La inceputul lunii am fost intrebat de lucratorii trimisi de cez daca sunt de acord pentru schimbarea contorului.Initial am fost de acord ,dupa care am refuzat deoarece nu aveau buletin de verificare metrologica.Au revenit in 16 decembrie cu o lista cu certificat de garantie din partea firmei producatoare AEM ,un model de certificat de garantie pentru o lista de vreo 100 de aparate,produse din 2012 -2015 cu seria aparatului destinat mie subliniata.Am continuat discutia,dar pina la urma fiind ultimul pe scara cu contorul neschimbat,mi-au spus ca asa sunt instructiunile si au montat contorul nou.Documentul primit este un ordin de serviciu-copie client care la punctul 3 are scris Buletinul de verificare metrologica (BVM)/NR/DATA .....necompletat.
Ce este de facut,care sunt reglementarile in vigoare pentru a indrepta acest abuz?
Va multumesc.
Multumesc !
Buna ziua
La adoptarea legii 192/2015 s-a stabilit inceperea recalcularii pensiilor in cauza la 1 ianuarie 2016,cu termen de finalizare sfarsitul anului 2017.O parte din pensionari au facut cereri la inceputul anului 2016,facind cozi imense la casele de pensii.Personal nu am facut cerere dar amsolicitat prin e mail la casa de pensii date legate de aplicarea aceste legi in decembrie 2016,fara sa primesc raspuns.
Cunoaste cineva amanunte?Aceasta lege in vigoare se mai aplica?A fost cumva retrasa,invalidata ,modificata? Va multumesc pentru atentie.
Buna ziua
Sunt nascut in 07 1953
Pensionat in 06 2010
Din decizia de pensionare am un stagiu total de cotizare de 43 ani 5luni si 7 zile
raportat la stagiul complet de cotizare de 32
efectiv in munca 31 ani 6 luni si19z
plus facultatea 5
in grupa 2 23 ani 1 luna si 12 zile Lg3/1977
conditii speciale 8 ani 5luni si 7 zile Lg 22
conditii deosebite 9 luni
conditii normale 0
stagiu asimilat 5 ani 4 luni si 18 zile
stagiu aferent grupei 1 si 2 5 ani 9 luni

Din listingul de calcul
puncte grupa 1 =0
puncte grupa 2 =29,23273

puncte acordate conf.lg.218/2008 29,23273x0,25=7,30818.

Intrebarea mea este de ce nu s-a calculat separat
23 x0,25 =5,75 pentru grupa 2
8x 0,50= 4,00 pentru conditii speciale
total spor 9.75
De unde apare 29, 23273 care se inmulteste cu procentul corespunzator pentru grupa 2.
diferenta de 9,75-7,30= 2,45 se poate explica?
Va multumesc.