Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensii pentru persoanele care au lucrat in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensii pentru persoanele care au lucrat in grupe de munca

Buna ziua
La adoptarea legii 192/2015 s-a stabilit inceperea recalcularii pensiilor in cauza la 1 ianuarie 2016,cu termen de finalizare sfarsitul anului 2017.O parte din pensionari au facut cereri la inceputul anului 2016,facind cozi imense la casele de pensii.Personal nu am facut cerere dar amsolicitat prin e mail la casa de pensii date legate de aplicarea aceste legi in decembrie 2016,fara sa primesc raspuns.
Cunoaste cineva amanunte?Aceasta lege in vigoare se mai aplica?A fost cumva retrasa,invalidata ,modificata? Va multumesc pentru atentie.
Gasiti aici mai multe informatii: www.avocatnet.ro/content/for...
In prezent, casele de pensii nu au instructiuni de aplicare/ norme metodologice la Legea nr.192/ 2015, acestea nefiind emise de catre guvernul tehnocrat in cursul anului 2016 cum era prevazut la emiterea legii.
Multumesc !
HG291/2017 completeaza legea 263/2010.Personal,fiind pensionat in 2010,si lucrind in conditii speciale intre 01.04.2001 -05.05.2010 ,fara majorare de punctaj la vremea aceia,asteptam recalcularea dupa 1 .11.2017 si decizia de revizuire in decembrie 2017.Pe decembrie am primit pensia nemodificata. Este cineva intr-o situatie asemanatoare ?
Veti ramane cu acelasi punctaj mediu anual.
Decizia va fi pe minus(punctajul mediu anual mai mic).
Multumesc.Asa o fi,dar,ma gandeam la vanzoleala la legile legate de pensii si credeam ca au abandonat recalcularile ca sa fie integrate mai tarziu in alta lege <<unitara>>