avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie grupa 1 si 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie grupa 1 si 2 de munca

Am o nelamurire si va rog daca se poate o explicatie ca sunt incurcat rau ca si o mare parte a altora aflati in situatie similara.Pe legea 192/2015 se face recalcularea punctajului pe grupa 1 si 2 de munca etapizat pe ani iulie cei iesiti pana in 2001 si decembrie cei iesiti dupa aceasta pana in 2011, unde ma incadrez si eu, deci clar am 25 ani grupa 1 iesit 2006 din minerit dar apare o chestie ce nu o inteleg prin HG 291/2017 ar urma sa se imparta punctajul cumulat la alti ani nu cum era impartit pe legea cu care am iesit la pensie si care de fapt este si acum adica se imparte la 20 de ani ca in ianuarie 2016 se impartea la 30 dupa care s-a facut corectia. Nu stiu daca m-am facut inteles dar sper ca veti intelege despre ce este vorba si ma veti lamuri. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:30, 28 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit legislatiei actuale (legea 192/2015 si H.G291/2017) la recalculare se va utiliza un stagiu complet de 30, in loc de 20 de ani.
In aceste conditii punctajul mediu anual din decizia de recalculare va fi mai mic decat cel aflat in plata.
In acest caz ce se poate face ca asta este o greseala prin care se schimba efectiv motivare legii pentru ca acum se imparte punctajul cumulat la 20 ani pentru grupa 1 si 25 pentru grupa 2 si H.G291/2017 ar trebui anulata
Astept si eu cu mare interes sa vad ce se va intampla.
Oricum, ceva se va modifica.
Nu va ramane in aceasta forma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii Mocanu C Mocanu C Sunt pensionar din 2003,am lucrat 35,3ani,din care 29 ani gr.1(condiții speciale), stagiu complet de cotizare, limită de vârstă......in 2017 legea 226 a ... (vezi toată discuția)
Se poate anula hotararea judecatoreasca unde mi se recunoaste un stagiu in grupa ii de 25 ani ? roliet roliet In decizia initiala s-a folosit un Stagiu complet de cotizare de ●30 de ani pana cand, ➡in urma unei Hotarari judecatoresti, mi s-a recalculat pensia ... (vezi toată discuția)
Revizuire decizie pensie ghe_o ghe_o Buna ziua, am o intrebare la care v-as ruga sa primesc o lamurire, se poate face o cerere de revizuire pentru pensie eu fiind beneficiar al legii 192/2015 care ... (vezi toată discuția)