Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii

Sunt pensionar din 2003,am lucrat 35,3ani,din care 29 ani gr.1(condiții speciale), stagiu complet de cotizare, limită de vârstă......in 2017 legea 226 a fost abrogat și punctul a fost împărțit la 35, diminuând punctul de pensie....de la 1 octombrie 2018 trebuie sa înceapă recalcularea celor din grupa 1 și 2 de munca...... pentru a intra la recalcularea grupelor trebuie să fac cere ?? de ce nu se aude nimic de recalcularea grupelor incepute la 1 octombrie 2018? Vă.multumesc..
Aveti decizie de recalculare pe legea 192/2015 ?
Dl. Carp. M revin cu răspuns la întrebarea d,-stra .:decizia de recalculare din 28.09.2017,a fost recalculată cu:. L263/2010 , L 192/2015 și HG 291 /05.05.2017....revin la întrebare :daca intru la recalcularea grupelor 1 munca ,de la 1 octombrie 2018,și dece nu se mai aude nimic (la recalculare din septembrie 2017 s-a împărțit la 35 punctajul anual).va mulțumesc mult

Carp Mircea a scris:

Aveti decizie de recalculare pe legea 192/2015 ?

Mocanu C, utilizator
Din datele postate inteleg ca v-ati deschis drepturil;e pe legea 263/2010(stagiul complet de 35 ani), dar indepliniti conditiile fostei legii 226/2006(25 ani in conditii speciale care se incadreaza la anexa 2, respectiv 3).
Daca va aflati aici, atunci intrati in recalcularea de pe legea 221/2018.
Vă mulțumesc mult pentru răspuns,regret că cei de la casa de pensii Neamț se lasă asteptati sa mă repuna în drepturi, după ce au diminuat punctajul in septembrie 2017

Carp Mircea a scris:

Din datele postate inteleg ca v-ati deschis drepturil;e pe legea 263/2010(stagiul complet de 35 ani), dar indepliniti conditiile fostei legii 226/2006(25 ani in conditii speciale care se incadreaza la anexa 2, respectiv 3).
Daca va aflati aici, atunci intrati in recalcularea de pe legea 221/2018.

Nu a inceput nicaieri in tara recalcularea pe legea 221/2018.