avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate Comatus

Activitate Comatus

Discuție Amenda RATB
Buna seara!

Mi s-a intamplat in urma cu cateva zile sa fiu surprins fara card in autobuz de catre 3 controlori.(am luat din greseala cardul bancarin loc de ratb) am platit 50 lei suprataxa si mi-au dat card de suprataxare fara proces verbal. cu alte cuvinte m-au inselat,,,abea ulterior am realizat asta. Unde ii pot reclama? Ptr inselaciune sau pentru ce?
Salutare!
Ce risca o persoana care inchiriaza o camera sau mai multe camere intr-un imobil, fara contract deci care nu plateste impozit pe venit ? Persoana care locuieste in gazda cum ar veni (care locuieste fara forme legale si fara viza de flotant si care nu primeste niciun fel de chitanta pentru banii platiti ca chirie) il poate reclama? Daca da unde? La ANAF?
E din perioada interbelica cand exista o alta legislatie. Singura `mentionare` a armei este in arhivele cnsas sub forma unor note si a unor verificari care nu au avut niciun rezultat---Bunicul--fost detinut politic-- a amenintat cu arma un ofiter de securitate care intrase fraudulos (fara mandat) pe proprietatea lui. Da---exact cum vedeti prin filmele americane Ai mandat? Nu. Atunci iesi afara + 77 injuraturi pe care nu le pot reproduce aici!
In urma cercetarilor nici ofiterul nici arma nu a fost gasit,a.
Ptr mine are o valoare patrimoniala de asta ma intereseaza cum o pot inregistra nu cum o pot pierde.....
Stiam si eu de legea aia dar nu am reusit sa inteleg cum se procedeaza,,,,,ca sa nu mai zic ca nu mi se pare drept,,,,,daca gasesti o comoara sau petrol le declari si primesti un procent asa mi se pare, de ce in cazul armelor nu se aplica acelasi principiu?

Nu stiu daca va amintiti cate cazuri de bombe gasite la fier vechi au tot aparut in presa......Ptr ca nu poti avea nimic ptr nimic nicaieri in lumea asta sau cum zice romanul 1 ban dai 1 ban face......Asadar trebuie schimbata legea.
Salutare! Am gasit facand curatenie in casa bunicului un revolver care i-a apartinut. Vechimea este de cel putin 65 de ani. Se gaseste in stare relativ buna,atacat de rugina dar nu gaurit. Care sunt pasii de urmat? Trebuie sa merg intai la un armurier sau intai sa-l declar la politie? Dupa mine s-ar incadra la arme de colectie----eu cel putin asa il consider.