Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchiriere spatii de locuit fara contract
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchiriere spatii de locuit fara contract

Salutare!
Ce risca o persoana care inchiriaza o camera sau mai multe camere intr-un imobil, fara contract deci care nu plateste impozit pe venit ? Persoana care locuieste in gazda cum ar veni (care locuieste fara forme legale si fara viza de flotant si care nu primeste niciun fel de chitanta pentru banii platiti ca chirie) il poate reclama? Daca da unde? La ANAF?
Persoana in cauza,risca sa fie acuzata de savarsirea infractiunii de evaziune fiscala
Partea interesata poate sesiza oficial autoritatea fiscala responsabila domiciliului
Eventuala reclamatie poate genera consecinta inrautatirii relatiilor intre proprietar/chirias,
eventual obligarea ultimului la evacuarea din spatiul cu destinatia de locuinta