avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inchiriere spatii de locuit fara contract
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inchiriere spatii de locuit fara contract

Salutare!
Ce risca o persoana care inchiriaza o camera sau mai multe camere intr-un imobil, fara contract deci care nu plateste impozit pe venit ? Persoana care locuieste in gazda cum ar veni (care locuieste fara forme legale si fara viza de flotant si care nu primeste niciun fel de chitanta pentru banii platiti ca chirie) il poate reclama? Daca da unde? La ANAF?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:03, 8 Mai 2015
Persoana in cauza,risca sa fie acuzata de savarsirea infractiunii de evaziune fiscala
Partea interesata poate sesiza oficial autoritatea fiscala responsabila domiciliului
Eventuala reclamatie poate genera consecinta inrautatirii relatiilor intre proprietar/chirias,
eventual obligarea ultimului la evacuarea din spatiul cu destinatia de locuinta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament inchiriat fara contract Livica Livica Imi puteti spune va rog, ce risca un proprietar daca inchiriaza apartamentul fara sa inregistreze contractul la Adm Financiara ? Si daca cei de la Adm Fin fac ... (vezi toată discuția)
Reclamatie fa fisc baviera baviera Doresc sa stiu mai exact cum sa alcatuiesc o reclamatie la Anaf de Evaziune Fiscala, intrucat un nr.de 3 persoane care s-au mutat impreuna de peste 1 an ... (vezi toată discuția)
Viza de flotant ilal ilal Doresc sa inchiriez un apartament, iar viitorii chiriasi au nevoie de viza de flotant. Din cate stiu, viza de flotant se acorda pe o perioada limitata, de ... (vezi toată discuția)