avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate gabrielcornel1982

Activitate gabrielcornel1982

Răspuns la discuția probleme dosar somaj
La somaj mi s-a spus ca trebuie sa fac contract de asigurare cu ei si ca trebuie sa fac dovada ca detin teren agricol.Avand 11 luni si 10 zile vechime in ultimele 24 luni,trebuie sa cotizez individual timp de o luna asigurari sociale, sanatate si somaj,dar trebuie sa completez adeverinta in care sa figurez inregistrat in registrul agricol ca proprietar de teren agricol.Altfel nu pot face celelalte contracte,respectiv asigurarile sociale si sanatate.
Buna ziua,

Astazi am fost la Alofm pentru a intocmi dosarul pentru somaj.Vreau sa precizez ca ultimul meu contract a incetat conform art.31(perioada de proba),avand in total o vechime de 11 luni si 10 zile la data incetarii contractului.La somaj mi-a spus ca luna 12 se poate lua ca fractiune si ca pot plati individual pe o luna CAS ,sanatate si somaj,pentru a acoperi perioada nelucrata.Problema este ca doamna de la somaj a spus ca trebuie sa fac contract de asigurare cu agentia de somaj,dandu-mi o adeverinta tip cu care sa ma duc la primarie sa dovedesc ca detin teren agricol,vie, etc.Din pacate eu nu detin teren agricol.A spus ca daca nu completez aceasta adeverinta,nu pot face contract de asigurare.Eu stiu ca pentru a putea beneficia de indemnizatie pentru somaj ,dimpotriva nu trebuie sa detii terenuri,proprietatietc.

Va multumesc si va rog sa ma ajutati cu o solutie.
Buna ziua,

Am lucrat la firma precedent perioada 14.05.2014-09.04.2015,contract incetat cu art.65..Ulterior m-am angajat la o alta firma incepand cu data de 21.04.2015,dar am fost instiintat precum ca,contractul individual de munca va inceta pe data de 06.05.2015 pentru necorespundere profesionala.Din cate stiu pe perioada de proba nu se acorda preaviz.Intrebarea mea este daca am posibilitatea sa cotizez individual restul zilelor pana la 12 luni pentru a putea beneficia de indemnizatie pentru somaj,deoarece consider ca am fost neindreptatit si am fost concediat din motive neimputabile.

Va multumesc anticipat,
Discuție CIM ART 31
Buna ziua,

Poate angajatorul sa acorde preaviz inainte de incetarea contractului individual de munca pentru necorespundere profesionala?

Pentru somaj ar trebui sa lucrez pana la 01.06.2015,dar din nefericire nu ma pot adapta programului de lucru.Sunt angajat din 21.04.2015.Ma poate ajuta intr-un fel angajatorul sa pot intra in somaj?
Discuție incetarea CIM
Buna ziua,

Sunt angajat la o firma de securitate din data de 21.04.2015 si teoretic ar trebui sa lucrez pana pe data de 01.06.2015,pentru a putea beneficia de indemnizatie pentru somaj.Mentionez ca ma incadrez cu 12 luni in 24 doar daca lucrez pana la data de 01.06.2015.Pot beneficia de preaviz daca angajatorul inceteaza CIM inainte de 01.06.2015 pentru a-mi completa vechimea?

Va multumesc.
Buna seara,

Am lucrat la o firma de securitate pe perioada 14.05.2014-09.04.2015.Mentionez ca postul pe care eu l-am ocupat la aceasta firma s-a desfiintat,si am primit decizia de incetare a contractului individual de munca cu articolul 65.Am avut si preaviz perioada 11.03.2015-09.04.2015.Actualmente sunt angajat la alta firma de securitate incepand cu data de 21.04.2015.Lucrez in ture 24/48 si nu cred ma pot acomoda cu acest program foarte solicitant.Cat timp ar trebui sa mai lucrez ca sa pot cumula cele 12 luni in 24,si cu ce articol ar trebui sa inceteze contractul ca sa pot beneficia de indemnizatie pentru somaj.

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.

Seara buna.