avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Activitate ceciliar

Activitate ceciliar

Se pare ca am gasit o cale amiabila cu fostul sot de a face partajul pentru apartamentul in rate dar cu acordul special al bancii. Acum am o alta nedumerire la care nu cred ca voi gasi o solutie viabila.
Cota parte din apartament pe care fostul sot trebuie sa o plateasca este o suma destul de consistenta si mi-a propus sa o plateasca in rate. Banuiesc ca cea mai sigura cale este de a-mi plati sulta inainte de partaj sau imediat dupa. In acest fel, fostul sot a ajuns la concluzia ca ratele sunt singura solutie.
Ce act prin notariat pot face cu fostul sot pentru a fi sigura ca nu ma inseala in privinta ratelor pe care trebuie sa mi le plateasca? Partajul dintre noi este de tip voluntar prin notariat. Exista vreo modalitate legala pe care o pot folosi atunci cand el nu va mai plati sulta catre mine?

Va multumesc anticipat
Buna seara,
Am si eu o nelamurire cu privire la partajul dintre mine si fostul meu sot cu privire la apartamentul pe care l-am achizitionat in rate dupa cativa ani de la casatoria noastra. Apartamentul in cauza nu este cumparat prin programul Prima Casa ci doar cu credit dintr-o banca pe baza de contract. In contract, singurul propietar este fostul meu sot iar eu sunt ca si girant.
Din pacate am divortat de curand si sincer am apucat sa platim din octombrie 2008 pana in prezent. Intrebarea mea este cum se procedeaza cu acest bun comun la partaj? Pot cere jumatate din banii care au fost platiti ca rate la acest apartament daca cedez dreptul de propietar?
O alta intrebare este si despre viitorul meu in calitate de girant. Dat fiind faptul ca sunt girant si acum suntem divortati, cum pot face sa scap de calitatea de girant dat fiind faptul ca si eu la randul meu vreau sa-mi cumpar o casa sau o masina in rate, pe care nu cred ca le mai pot obtine?
Va multumesc!
Aici este vorba de apartamentul in care am copilarit si de parintii mei care au semnat in locul meu. Sincer, pentru ca acum am aflat, in acea perioada eu nu locuiam cu ei si mai important nici macar nu pastrasem o legatura cu ei de cel putin 5 ani. Poate si de-asta au incercat asa ceva.
O sa vad daca se poate invoca un drept de proprietate.
Multumesc pentru raspunsuri.
Din pacate nu sunt deschisi la niciun fel de discutie. Ei stiu una si buna, vor sa vanda si cu asta basta.
Multumesc pentru raspunsuri.
Pentru fals in semnatura la vanzarea unui apartament de acum 11-12 ani se mai poate deschide un proces? Stiu ca acum 15 ani in urma daca aveai mutatie stabila pe un apartament, la vanzarea acestuia ti se cerea acordul tau pentru vanzarea lui. Sper sa nu ma insel prea tare dar cel putin eu asa stiam.
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, ar fi minunat.
Va multumesc anticipat.
Buna seara,

Am si eu o intrebare cu privire la vanzarea unui apartament a carui proprietari sunt ambii mei parinti. Se pare ca acestia din urma doresc ca vanda apartamentul impotriva vointei mele chiar daca in mod normal am dreptul de mostenitor legal.
Intrebarea era daca pot deschide o actiune judecatoreasca prin care sa-mi pot proteja in vreun fel apartamentul? Sau cel putin sa ii intarzii din vanzarea aparatamentului care se pare ca este deja scos la vanzare. Chestia este ca ei, adica parintii mei, au vandut tot ce au avut mostenire de la parintii lor, si acum se pare ca vor sa faca acelasi lucru din nou. Sincer, sunt putin cam disperata in acest moment...
Va multumesc anticipat