avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Semnatura falsa in contractul de vanzare- cumparare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Semnatura falsa in contractul de vanzare- cumparare?

Pentru fals in semnatura la vanzarea unui apartament de acum 11-12 ani se mai poate deschide un proces? Stiu ca acum 15 ani in urma daca aveai mutatie stabila pe un apartament, la vanzarea acestuia ti se cerea acordul tau pentru vanzarea lui. Sper sa nu ma insel prea tare dar cel putin eu asa stiam.
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, ar fi minunat.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 05:30, 25 Aprilie 2015
cam mult timp a trecut de atunci...

Doar daca, invocati in drept de proprietate, care este imprescriptibil.

Faptul ca aveati "mutatie" nu echivaleaza cu dreptul de proprietate.
ceciliar a scris:

Pentru fals in semnatura la vanzarea unui apartament de acum 11-12 ani se mai poate deschide un proces? Stiu ca acum 15 ani in urma daca aveai mutatie stabila pe un apartament, la vanzarea acestuia ti se cerea acordul tau pentru vanzarea lui. Sper sa nu ma insel prea tare dar cel putin eu asa stiam.
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, ar fi minunat.
Va multumesc anticipat.

vă înșelați...
Aici este vorba de apartamentul in care am copilarit si de parintii mei care au semnat in locul meu. Sincer, pentru ca acum am aflat, in acea perioada eu nu locuiam cu ei si mai important nici macar nu pastrasem o legatura cu ei de cel putin 5 ani. Poate si de-asta au incercat asa ceva.
O sa vad daca se poate invoca un drept de proprietate.
Multumesc pentru raspunsuri.
Părinții d-voastră sunt suverani asupra apartamentului proprietate și puteau face orice doreau fără să vă întrebe. Ei au semnat în locul lor, cu dreptul lor de proprietate . D-voastră nu aveți nici un drept doar în cazul în care părinții sau unul dintre părinți ar fi decedat și ați fi moștenitoare .
PS. -fără comentarii cu privire la relația părinte-copil.apropo de pretenție

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revocare donatie PetruMihai PetruMihai Hristos a inviat! Urmaresc de mult timp acest forum cu mare placere si interes. Este prima data cand propun spre dezbatere o problema ... (vezi toată discuția)
Fals in contract de vanzare- cumparare Calugareni17 Calugareni17 Buna ziua noi am avut un apartament cu 3 camere si suntem, 3 fete cand s-a maritat prima cea mare parintii mei au spus sa-i cedam ei si sotului ei apartamentul ... (vezi toată discuția)
Donatie sau act de vanzare cumparare? cioflokiki07 cioflokiki07 Buna ziua. In urma cu 4 ani tatal meu a decedat. Imediat s-a facut succesiunea intre mine, mama si sora mea. Parintii mei aveau un apartament pe care acum ... (vezi toată discuția)