Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Semnatura falsa in contractul de vanzare- cumparare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Semnatura falsa in contractul de vanzare- cumparare?

Pentru fals in semnatura la vanzarea unui apartament de acum 11-12 ani se mai poate deschide un proces? Stiu ca acum 15 ani in urma daca aveai mutatie stabila pe un apartament, la vanzarea acestuia ti se cerea acordul tau pentru vanzarea lui. Sper sa nu ma insel prea tare dar cel putin eu asa stiam.
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, ar fi minunat.
Va multumesc anticipat.
cam mult timp a trecut de atunci...

Doar daca, invocati in drept de proprietate, care este imprescriptibil.

Faptul ca aveati "mutatie" nu echivaleaza cu dreptul de proprietate.
ceciliar a scris:

Pentru fals in semnatura la vanzarea unui apartament de acum 11-12 ani se mai poate deschide un proces? Stiu ca acum 15 ani in urma daca aveai mutatie stabila pe un apartament, la vanzarea acestuia ti se cerea acordul tau pentru vanzarea lui. Sper sa nu ma insel prea tare dar cel putin eu asa stiam.
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, ar fi minunat.
Va multumesc anticipat.

vă înșelați...
Aici este vorba de apartamentul in care am copilarit si de parintii mei care au semnat in locul meu. Sincer, pentru ca acum am aflat, in acea perioada eu nu locuiam cu ei si mai important nici macar nu pastrasem o legatura cu ei de cel putin 5 ani. Poate si de-asta au incercat asa ceva.
O sa vad daca se poate invoca un drept de proprietate.
Multumesc pentru raspunsuri.
Părinții d-voastră sunt suverani asupra apartamentului proprietate și puteau face orice doreau fără să vă întrebe. Ei au semnat în locul lor, cu dreptul lor de proprietate . D-voastră nu aveți nici un drept doar în cazul în care părinții sau unul dintre părinți ar fi decedat și ați fi moștenitoare .
PS. -fără comentarii cu privire la relația părinte-copil.apropo de pretenție