Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot impiedica vanzarea apartamentului de catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot impiedica vanzarea apartamentului de catre parintii mei?

Buna seara,

Am si eu o intrebare cu privire la vanzarea unui apartament a carui proprietari sunt ambii mei parinti. Se pare ca acestia din urma doresc ca vanda apartamentul impotriva vointei mele chiar daca in mod normal am dreptul de mostenitor legal.
Intrebarea era daca pot deschide o actiune judecatoreasca prin care sa-mi pot proteja in vreun fel apartamentul? Sau cel putin sa ii intarzii din vanzarea aparatamentului care se pare ca este deja scos la vanzare. Chestia este ca ei, adica parintii mei, au vandut tot ce au avut mostenire de la parintii lor, si acum se pare ca vor sa faca acelasi lucru din nou. Sincer, sunt putin cam disperata in acest moment...
Va multumesc anticipat
Deocamdata dvs. nu sunteti mostenitoare, deoarece parintii inca traiesc.

Mostenirea se deschide prin moarte, iar dreptul dvs. de mostenire se naste de abea dupa decesul parintilor.

In timpul vietii fiecare poate dispune de bunurile sale asa cum doreste.
Si nu e nimeni obligat sa lase mostenire vreun bun, pot toca pana la ultimul leu.
Discutati cu ei si vedeti ce motive invoca pentru vanzarea apartamentului. Poate ajungeti la o intelegere, faceti un contract de intretinere prin care va obligati sa ii intretineti la batranete, in caz de boala. Sensibilizati-i si spuneti-le ca in caz de nevoie nu vor veni vecinii sa ii ajute, chestii din astea.
Din pacate nu sunt deschisi la niciun fel de discutie. Ei stiu una si buna, vor sa vanda si cu asta basta.
Multumesc pentru raspunsuri.