avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate cristian-stan

Activitate cristian-stan

M-am clarificat. Art. 466 alin. 6 din Codul fiscal. poate mai are cineva vreodata. Va multumesc frumos oricum.
Buna ziua, Am un teren extravilan pe care l-am achizitionat anul trecut. In urma expertizei efectuate a rezultat ca suprafata terenului este mai mare decat suprafata tabulara, fapt confirmat si in urma masuratorilor de cadastru general care tocmai s-au incheiat. Din cate m-am informat procedura este de a declara la primaria suprafata reala pe care o detii in posesie, iar ei te iau in evidente (registrul agricol) si te impun (platesti impozit) pe suprafata reala. Dupa 3 ani de posesie neintrerupta, poti face o lucrare la OCPI si sa devii proprietar pe intreaga suprafata, in felul acesat evitand demerusul juridic care este mai lung si mai costisitor. Din pacate primarul are alte interese si refuza. Din informatiile culese, am inteles ca primariile ar fi obligate sa te impuna cu suprafata reala in felul acesta colectand un impozit mai mare. Intrebarea mea este daca cunoasteti temeiul legal prin care il pot obliga sa ma inscrie? Multumesc
Completez intrebarea mea: compania nu se afla in lichidare sau reorganziare. Daca la modul general vand o marfa din companie, tinand cont ca obiectul de activitate este comert, nu este nevoie de semnatura administratorului. Daca vand un activ, respectiv mijloc fix sau obiect de inventar, cred ca lucrurile nu stau la fel. Legat de casare, avem unele mijloace fixe vechi ce s-ar impune sa le scoatem. Este nevoie ca actele sa fie semnate de ambii administratori sau nu? Precizez ca in actul constitutiv puterile celor 2 administratori sunt depline si nelimitate.
Buna seara, am si eu o intrebare legata de scoaterea (vanzare sau casare) a unui mijloc fix integral amortizat din contabilitatea unei firme. In cazul in care firma are 2 administratori, legislatia prevede ca documetele intocmite in acest sens trebuie semnate de ambii administratori sau este suficient doar de unul dintre ei?
Buna ziua, am si eu o intrebare: In anul 2016 o persoana a primit titlul de proprietate pentru un teren agricol pe numele unuia dintre parinti care au decedat in urma cu cativa ani. Dupa primirea titlului de proprietate s-a facut certificatul suplimentar de mostenitor. Persoana doreste sa vanda terenul dar cei de la primarie sustin ca trebuie platit impozitul pe ultimii 5 ani. Care este temeiul legal in baza caruia primaria poate pretinde acest impozit retroactiv atata timp cat persoana a devenit proprietara terenului doar din momentul obtinerii titlului de mostenitor? mentionez ca anterior anterior acestui moment a detinut de mai mult de 10 ani doar o adeverinta de la primarie pe numele parintelui decedat. Va multumesc