avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters358342

Activitate ContSters358342


1) aceste personae nu au avut niciodata perete langa casa noastra si nici inainte pentru ca nu ar fi cerut expertului sa faca acest perete...el a acceptat ca dupa 80 de ani ca ei sa faca acest perete fara autorizatie..fara semnatura noastra la 5 cm de peretele nostru...a fost un cotet de lemn intradevar si fara perete pe partea noastra si pe partea din spate prins de gardul vecinilor tot fara perete acoperit cu carton pe care ei l-au daramat cand noi am facut casa cea noua in urma cu 17 ani ,dupa care ei fara autorizatii l-au refacut din caramida,consider ca orice schimbare in zona istorica a orasului trebuie anuntata ,iar acest nou cotet nu mai are material vechi lemn si caramida cu nisip ci caramida cu ciment...grinzi de beton....tabla.Dupa ce noi am construit casa cea noua ei au refacut acest cotet fara aprobare si s-au prins de peretele casei noastre cu fiare...nu e correct...de ce nu li se cer si lor autorizatii si li accepta chiar sa faca acest perete...mi se pare....de ce expertul nu le-a cerut autorizatii?
2)cum se poate ca si renovarea peretelui casei noastre din curtea lor sa o facem pe bucati adica sa reparam doar gaurile...adica dupa 17 ani...cand vrem sa facem curat sa astupam gauri...si anul care vine cand se mai face o gaura in peretele vecinului sa dam iar in judecata sa mai reparam o gaura...de parca am deranja in fiecare an...eu vorbesc de 17 ani...si ni se raspunde ...ceva de genul...hai sa ne spalam doar pe mani si picioare ca restul nu se vede...deci cum se repara casele la noi in tara? ...dupa 20 de ani... dupa 40...sa mai astept 60 de ani sa varuiesc (tencuiesc)?...sa astept sa cada casa....sa ni se dea voie sa reparam un perete...se pare ca expertul vrea tot pe bucati...mi se pare sincer o mizerie ca cineva sa nu vrea in curtea lui sa nu aibe un perete curat...iar unor oameni de buna credinta sa nu li se accepte sa repare o casa.
3)Cum se poate ca aceasta persoana (vecinii)sa accepte sa ne construim o casa pe hotar cu semnatura...apoi sa-si bata joc...cum le permite legea acest lucru...eu consider ca daca lasi pe cineva sa faca un lucru trebuie si sa-l respecti dupa 17 ani..nu ti-a batut vecinul la poarta toata ziua ci dupa 17 ani!!!!!!...si nu il pui sa isi repare ce e al lui pe ici si colo..la bataie de joc...nu pot sa cred ca legea permite asa ceva...deci dupa un an ma duc sa mai repar o gaura (la fiecare gaura sa ne mai dam in judecata ....reparam..si iar....cum un expert dupa 17 ani sa spuna ca ..e imposibil ca o tencuiala decorativa sa se degradeze decat partial?..nu stiam ca materialele sunt vesnice.....si nu se degradeaza.........sa mai asteptam si sa nu deranjam vecinii?)si daca nu ..iar sa dau in judecata sau ...sa o iau de guler....cand ajungi la disperare... nu vrem decat sa reparam dupa 17 ani o casa!!!!!!!!!!! se numesc acestia vecini de buna credinta?

sa mentionez..in zona istorica daca darami...si un cotet fara pereti...poti face altul cand vrei chiar si cu pereti?
Vecinul nostru are un proiect vechi de 60 de ani la un cotet pe care l-a daramat si apoi la reconstruit cu prindere de casa noastră ( acest cotet e fara perete ...a considerat ca poate singur sa ne bata fiare in perete sa se prinda de noi) iar casa noastra are doar 17 ani,nu ne-a cerut acceptul de prindere de casa noastra,este valabil proiectul lui pentru cotet de 60 de ani sa se prindă de casa mea fara acordul meu?fara autorizatie si fara accept?expertul judiciar ii da dreptate...care e adevarul? poate sa-si faca perete la 5 cm de peretele meu....fara sa accept eu sa faca acest perete?e corect sa te apuci sa faci din peretele vecinului un perete pentru magazia ta...si sa depozitezi acolo tot ce-ti trece prin cap ...de la inflamabile la gaini?
Poate răspunde cineva la intrebarea de mai sus?
Vecinul nostru are un proiect vechi de 80 de ani cu prindere de casa noastră iar casa noastra are doar 17 ani,nu ne-a cerut acceptul de prindere de casa noastra,este valabil proiectul lui de 80 de ani sa se prindă de casa mea?fara autorizatie si fara accept?expertul judiciar ii da dreptate...care e adevarul?
mai fac mentiunea casa veche a avut 10 metri fata si 10 metri spate noi am facut acte pe 9,5 pentru ca nu am stiut (proprietara nu si-a mai gasit actele)am luat de buna constructia veche ...vecinii si-au insusit cei 0,5 fara sa spuna....am vazut asta acum dintr-o schita a astrazii...ce putem face pentru cei 0,5 metri?
daca noi avem lungime casa 9,5 metri fata si spatele casei si asa s-au facut actele (nu s-a stiut) dar initial casa veche care a fost a avut 9,5+0,5 metri(0,5 a fost acea distanta de hotar),iar vecinii acum spun ca e a lor ce putem face?(S-au folosit ca sa intre cu masina in curte...altfel nu le-ar fi intrat masina)
SI INCA O INTREBARE....EI SPUN CA ACEA MAGAZIE A EXISTAT TOTDEAUNA....ceea ce nu se poate...noi nu am fi avut cum sa construim casa ..ma rog peretele casei noastre si sa-l tencuim daca ei ar fi avut acolo perete...iar daca a existat de ce nu s-au legat de pretele de la magazia lor(peretele care nu exista).AR AVEA UN ACT prin care e desenata o magazine...dar care poate a fost candva... iar apoi refacuta si prinsa de peretele nostru.Exita sansa in acest caz sa dam aceasta magazie la distanta legala...50-60 cm?
AS DORI SA STIU DACA PENTRU FERESTRELE DE LA BAIE MA INCADREZ IN ACESTE ARTICOLE?
Art. 763 C.civ. raportat la art. 762 C.civ.

Dacă imoblilul este întabulat, atunci orice fel de servitute se dobândește prin uzucapiune, iar dacă nu este întablat se dobândesc prin uzucapiune extratabulară (adică de 10 ani conform art. 930 C.civ.).

În speță e vorba de o servitute pozitivă - servitutea de vedere - deci în cel mai rău caz, adică dacă imobilul nu e întabulat, după 10 ani dreptul de servitute a fost dobândit pe calea uzucapiunii extratabulare și dreptul poate fi întabulat.

Art. 762 Servituţile pozitive şi negative
(1) Servituţile sunt pozitive sau negative.
(2) Servituţile pozitive sunt acelea prin care proprietarul fondului dominant exercită o parte din prerogativele dreptului de proprietate asupra fondului aservit, cum ar fi servitutea de trecere.
(3) Servituţile negative sunt acelea prin care proprietarul fondului aservit este obligat să se abţină de la exercitarea unora dintre prerogativele dreptului său de proprietate, cum ar fi servitutea de a nu construi.

Art. 763 Dobândirea servituţii prin uzucapiune
Prin uzucapiune tabulară poate fi dobândită orice servitute, iar prin uzucapiune extratabulară pot fi dobândite numai servituţile pozitive.

Art. 930 Uzucapiunea extratabulară
(1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil şi dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în temeiul uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani, dacă:
a) proprietarul înscris în cartea funciară a decedat ori, după caz, şi-a încetat existenţa;
b) a fost înscrisă în cartea funciară declaraţia de renunţare la proprietate;
c) imobilul nu era înscris în nicio carte funciară.
am costruit asa pentru ca e zona istorica a orasului si asa ne-au aceptat proiectul...si in zona istorica a orasului toate casele asa sunt construite...apoi nici spatial nu ne-ar fi permis...asa a fost construita si vechea casa.