avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate Scarlat53

Activitate Scarlat53

Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si intampin urmatoarea problema, Cativa proprietari si-au indepartat peretele dintre camera si balcon, astfel suprafata care se ia in calcul pentru calcularea energiei termice (caldura) nu mai este corecta. In mod normal consider ca trebuie recalculata suprafata acestor apartamente cu modificarile aduse si recalculata cota parte indiviza, astfel incat aceasta sa cresca la apartamentele cu suprafata marita si micsorata la celelalte apartamente.
Va rog sa-mi spuneti daca exista un temei legal in acest sens, avand in vedere ca la adunarea generala din primavara toti locatarii prezenti au fost de acord cu recalcularea supafetei incalzite lundu-se in calcul si suprafata balconului.
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
Va rog sa-mi dati o solutie la urmatoarea problema. Trebuie sa eliberez o adeverinta unui locatar care a castigat apartamentul prin adjudecare (liber de sarcini, nu a existat privilegiu imobiliar), are nevoie de aceasta adeverinta pentru a revinde apartamentul. Spuneti-mi daca sunt obligat sa-i eliberez adeverinta fara debite de la data adjudecarii (fara sa mentionez debitul existent de la fostul proprietar) sau pot mentiona pe adeverinta debitul pana la data adjudecarii (al fostului proprietar) si debitul (zero) dupa data adjudecarii/
Multumesc.
Voi lua in calcul si acest aspect. Multumesc.
Este in regula. Multumesc.
Multumesc pentru raspunsul complet.
Va rog sa-mi dati o informatie cu privire la un apartament pe care proprietarul l-a pierdut datorita datoriilor la o banca. Acest apartament a fost adjudecat de o persoana, iar pe actul de adjudecare scrie "liber de sarcini". Acest apartament avea datorii la intretinere iar asociatia nu a introdus privilegiu imobiliar. Fostul proprietar care a pierdut apartamentul obisnuia sa achite intretinerea la intervale mai mari de timp ceea ce nu a trezit suspiciuni ca ar avea datorii si la banca, acest aspect fiind ascuns asociatiei. Intrebarea este daca vom da in judecata fostul proprietar este posibil sa avem castig de cauza? Oricum actualul proprietar doreste sa revanda acel apartament, iar asociatia i-a spus ca adeverinta eliberata de asociatie va cupride intregul debit. Este posibil ca urmatorul cumparator sa preia acest debit?
Multumesc.