avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate utilizator_2015_05_04

Activitate utilizator_2015_05_04

Chiar nu stie nimeni?
Ce vârstă are minorul ?

17 ani
Salutare,

Acum 2 luni fratele meu (minor) a primit o amenda pentru deranjarea ordinii publice.
Pe scurt, s-a intalnit pe domeniul public cu un grup de prieteni care consumau bauturi alcoolice (bere), moment in care a venit echipajul de politie si i-a legitimat. El le-a explicat ca abia a ajuns si ca nu a luat parte la "infractiune".
Toate bune si frumoase pana in ziua in care ai mei s-au trezit cu chitanta pentru o amenda destul de mare in cutia postala.
In zilele urmatoare au mers ai mei la judecatorie si au facut contestatie.
Saptamana asta am primit o adresa de la judecatorie care spune asa:
Comunicare adresa.
Stimate domn,
In legatura cu dosarul avand datelede identificare de mai sus, in calitate de Petent, va comunicam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari, sub sanctiunea anularii cererii aveti de indeplinit obligatiile de mai jos:
A. Obligatia de a depune in exemplare urmatoarele acte:


Nota: Cu mentiunea de a indica mijloacele de proba pe care se sprijina plangerea contraventionala.
Cand dovada se face prin inscrisuri, se vor aplica, in mod corespunzator, dispozitiile art. 150 cod proc. civ.
Cand reclamantul doreste sa isi dovedeasca cererea sau vreunul din capetele acesteia prin interogatoriul paratului, va cere infatisarea in persoana a acestuia, daca paratul este persoana fizica. In cazul in care legea prevede ca intimatul va raspunde in scris la interogatoriu, acesta va fi atasat cererii de chemare in judecata. Cand se cere dovada cu martori, se vor arata numele, prenumele si adresa martorilor.

In situatia in care o parte din obligatii le-ati indeplinit pana la data primirii prezentei, va rugam sa indepliniti si celelalte obligatii ce v-au fost puse in vedere pana la termenul precizat...

Nedumerirea mea este ce vrea sa spuna aceasta adresa. Cum ar trebui sa procedam in continuare.
Este absolut necesar sa contractam un avocat? (ideea e ca serviciile avocatului ar fi destul de scumpe, raportat la valoarea amenzii).

Va multumesc
Salut,

Acum cateva luni mi-a fost sparta locuinta in jurul pranzului, in timp ce un membru al familiei dormea.
Am apelat serviciul de urgenta, si au venit sa ancheteze cazul 2 agenti de la serviciul de criminalistica de la sectia de care apartin, negasind nici-un indiciu concret.
Infractorul a intrat in casa si mi-a furat un dispozitiv it pe care aveam logat un cont de facebook. Pe acest cont infractorul sau noul proprietar al dispozitivului s-a adaugat in lista de prieteni cam la o ora dupa furt.
Surpriza, facebook tine istoricul conexiunilor, si astfel am reusit sa aflu adresa IP de la care s-a conectat (o adresa de RDS).
In timpul anchetei aveam informatii doar despre contul acestui individ, insa nu am fost luat in seama de agentii de la criminalistica, pe motiv ca ei au la sectie pentium 1.
A doua zi am mers frumos la sectie cu pozele individului de pe facebook printate, impreuna cu istoricul de facebook(care continea adresa ip). Am fost preluat de un domn inspector destul de ok la prima vedere care mi-a spus ca fac tot ce e posibil din punct de vedere legal. Drept urmare a trimis o adresa catre RDS.
La cateva zile am fost chemat la sectie de catre acest Inspector, care a scris in fata mea o declaratie, descriind modul in care am extras informatiile aduse, declaratie pe care am semnat-o la final. Tot atunci am aflat ca RDS nu transmite informatiile mentionate pentru ca nu este constitutional...(oare sa spargi case sau sa intri pe conturi de facebook este constitutional?). Din acea zi nu am mai primit nici-o informatie cu privire la furt. Am incercat de cateva ori sa merg la sectie, dar domnul inspector parca s-a evaporat, nimeni nu stie unde sau cand il pot gasi, sau ce program are.
Ultima vizita la sectie a fost facuta de mama mea, careia i sa spus ca nu s-a rezolvat nimic, pentru ca legea e facuta pentru infractori si ca procurorul ii elibereaza pe loc.
Sper ca ati inteles cat de cat ce am spus pana acum..
Vreau sa vad daca au facut ceva pana acum (mai ales daca au identificat persoana care si-a permis sa se conecteze pe contul de facebook), in caz contrar as vrea sa le fac o reclamatie acestor politisti pentru ca nu isi fac datoria. Eu personal urmaresc acest individ pas cu pas, datorita contului de facebook. Mai mult, conform contului de facebook, cel mai bun prieten al acestui individ apare in emisiuni la TV, deci ar fi extrem de usor de identificat.

Intrebarea mea este ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie din punct de vedere legal, si mai ales, cum ar trebui sa procedez?
Dupa cum am spus, as vrea sa reclam politia pentru ca nu isis face datoria, si as mai vrea sa mut acest dosar mai sus la politia capitalei.

Va multumesc
Buna ziua,

Locuiesc la periferia Bucurestiului, intr-o zona de case.
In ultima vreme, la aproximativ 200 de metri de locuinte, si-au intemeiat tabara mai multe familii de romi, tabara ce se mareste de la luna la luna.
In plus, in ultima perioada a crescut si numarul infractiunilor in zona.

Va rog sa imi spuneti care sunt demersurile legale ce trebuiesc urmate, in scopul evacuarii acestei tabere.

As vrea sa stiu de asemenea care ar fi institutiile la care ar trebui sa apelam (primarie generala, primarie de sector, politie, etc.).

Ajuta o reclamatie semnata de toti locatarii din zona? Daca da, cum ar trebui redactata aceasta reclamatie?(m-ar interesa un model, daca exista)

Va multumesc