avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate cristinaungur

Activitate cristinaungur

Va multumesc pentru raspuns.

As mai avea o intrebare. Pe langa situatia descrisa mai sus, mai sunt si membru in consiliul de administratie la compania de colectare a gunoiului din oras, de unde am un venit care s-ar incadra in cei max 3000 ron despre care se spune ca parintii ii pot castiga in timpul CCC fara suspendarea indemnizatiei.

Despre aceasta suma am citit in urmatoarea postare:

www.avocatnet.ro/content/art...


Este adevarat ce scrie in aceasta postare? Pot sa continui ca membru de administratie si sa am venitul respectiv in timpul CCC atata timp cat se incadreaza in suma max de 3000 RON?
Buna ziua

La inceputul lunii August voi naste primul copil, sunt salariata din 2011 si din septembrie 2014 sunt si PFA.

Ca salariata mi-au fost platite toate contributiile la stat, iar ca si PFA am platit impozitul de 16% si CASS 5,5%.

Am mers la Serviciul de asistenta sociala de la primarie, unde pur si simplu nu primesc nici o informatie precisa si necesara situatiei mele, adica ce acte trebuiesc pregatite pentru a putea primi Indemnizatia de crestere a copilului, mai mult s-a incercat sa ma convinga sa nu suspend activitatea si sa beneficiez doar de stimulentul de insertie de 500 RON.

Mentionez ca as dori sa optez pentru CCC pana la varsta de 1 an.

Ca PFA am lucrat de la distanta pentru o firma din Cipru si una din Finlanda, in contractele intocmite se stipuleaza ca eu sa imi platesc impozitele pe venit, ceea ce am si facut.

Ati putea sa ma ajutati cu informatii referitoare la:

1. Ce acte sunt necesare ca si salariat?

2. Ce acte sunt necesare din punct de vedere a PFA-ului ca sa primesc Indemnizatia de crestere a copilului avand in vedere ca incasarile pe PFA sunt din Uniunea Europeana? (incasari declarate si impozitate DOAR in Romania)

Va multumesc anticipat
Buna ziua,

Momentan sunt client BCR, avand cont ca PFA, in curand voi naste si va trebui sa deschid un nou cont pe numele meu pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului. M-ar interesa la care banca e mai rentabil sa deschizi un cont curent?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Sunt angajata din 2011 la o firma, dar in acelasi timp in timpul liber lucrez ca PFA. Am inteles ca, ca simplu PFA ca sa iei indemnizatia pentru concediul de maternitate trebuie sa ai platit cel putin o luna de stagiu de cotizare, adica cota 0.85%, in ultimele 12 luni anterioare acordarii concediului de maternitate.

Avand in vedere ca, ca angajat al firmei la care lucrez s-au platit toate taxele si impozitele pentru mine, mai trebuie platita acea cota mai sus mentionata?

Va multumesc anticipat
Buna ziua

Lucrez ca PFA si am 2 angajati, iar acum ca sunt in ultimele luni de sarcina am inteles din anumite surse ca pe perioada concediului de maternitate va trebui suspendata activitiatea PFA-ului, deci cei 2 salariati pe care ii am va trebui sa ii pun pe liber.

Exista vreo solutie astfel incat angajatii sa nu aiba de suferit?

Multumesc anticipat