avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1904 soluții astăzi
Forum Activitate sandu_ciprian

Activitate sandu_ciprian

Răspuns la discuția Accident fara RCA valabil
puteti spune si articolul din lege daca tot sunteti atat de inteleapta si cunoasteti legea rca? ma refer la faptul: este obligatoriu a avea rca valabil in momentul accidentului?...spre ex: imi cumpar azi masina SH, inchei asigurarea rca, care intra in vigoare de pe o zi pe alta si in cazul unui accident in care nu am rca valabil platesc amenda? as dori sa specificati un articol din lege cu referire la acest fapt, altfel vorbiti degeaba, informati prost si degeaba!
salut, domnule avocat, nu cred ca este correct ca cineva sa efectueze o expertiza, asta dpdv moral al pagubitului, ...de ce sa facem noi pe politistii in loc sa isi faca altii treaba?
Pe de alta parte nici conducatorul vehiculului din fata si de la care a sarit piatra nu are nici o vina, eu cred ca administratorul de drum este vinovat pentru ca nu si-a intretinut corespunzator portiunea respectiva de drum.
Se poate apela la o plangere impotriva lor? Cred cu tarie ca este cel mai corect asa, eu am si parbrizul spart de la o piatra, mai mult, azi 23.03.2017 am si farul spart.
As vrea sa dau in judecata adiministratorul de drum pentru care au am platit acea taxa de drum national=rovinieta. Am vreo sansa? multumesc anticipat!
Salut, imi primul rand multumesc pentru efortul de a-mi raspunde solicitarii de atunci.
Din experientele avute cu BRD am avut parte si de surprize neplacute, de atunci sunt mai precaut, spre ex: am achitat 2 credite, platile se faceau in aceeasi zi...( c/val ratei+dobanda+comisioane+asigurare) insa dupa achitarea ultimei rate, la cererea achitarii taxei de inchidere de cont, pentru contul sotiei s-a operat inchiderea de cont iar la mine mi-a iesit un minus de 36 de lei,...suma derizorie insa nu avea cum sa existe...nici o explicatie logica, nu figura in extrase nici o penalizare, suma creditelor era identica, cval esalonarii ratelor identice, aceeasi suma de plata a asigurarii cat si a datei scadente, WTF, este corect?...si altele...de atunci nu mai vreau sa aplelez la nici un serviciu oferit de aceasta banca.
Buna ziua tuturor,
am o mare nedumerire si teama in acelasi timp vis a vis actualizarea si felul in care o face BRD si anume:
Azi 19-05-2015 am fost sa achit asigurarea prin BRD care in primul rand nu au fost transparenti si nu inmanat conditiile generale nu nu mi-a "fost explicate aceste informatii" cf alineat 3 "Acorduri" care ma sperie scriind astfel:
" Pentru constituirea produselor si /sau serviciilor pentru careeste necesar asigurarea unui disponibil in cont, Clientul se obliga sa asigure acest disponibil. Daca la sfarsitul zilei sumele necesare nu sunt disponibile in cont, aceste produse se vor anula automat din lipsa de fonduri."
Observatie:
-eu nu sunt client BRD ( nu am nici un fel de cont si nici nu doresc)
Intrebare: nu cumva BRD vrea sa imi faca cont si sa ma scoata si dator fara ca eu sa nu imi dau seama?
Eu inteleg din cele mai sus mentionate ca am obligatia sa asigur un disponibil (clar de bani) si daca acesta nu exista la sfarsitul fiecare zi imi este imputat ca penalizare desi eu nu am cont activ (s-a inchis acum multi ani dupa ce am achitat un credit de nevoi personale, am achitat taxa de inchidere cont etc) si nici card la ei nu am ...
Va rog sa ma ajutati!