avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate cristina1112

Activitate cristina1112


nu, dupa decesul bunicii mele(mama mamei mele) nu s-a facut nici un demers legal.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Poate prin vanzare 'la pretul pietei". Sau contract de intretinere,,,
Cat este in viata poate face ce doreste cu propriile bunuri.
Ati facut succesiunea in urma mamei dvs.?
P.S. Scuze, succesiunea in urma mamei mamei dvs., bunicii dvs.

nu, eu am prezentat situatia mamei mele.ea are un frate si doar tatal in viata, mama ei a murit in urma cu 2 ani.tatal ei doreste sa treaca proprietatile (casa si pamant) doar pe numele fratelui .
poate face acest lucru fara ca mama mea sa fie de acord?
multumesc!

Avocat Trifan Bianca Elena a scris:

Buna dimineata,
Inainte de a va oferi un raspuns, v-as ruga sa-mi spuneti daca am inteles bine situatia dvs.: mama dumneavoastra, decedata de aproximativ 2 ani, mai avea un frate. Bunicul dvs. (tatal mamei) v-a anuntat recent ca doreste ca imobilul sau (al tatalui) sa-l treaca pe numele fiului sau (al unchiului dvs.).


Buna dimineata!
am nevoie de un sfat corect din punct de vedere legal in urmatoarea situatie:mama mea care are un frate si doar tatal in viata, mama a decedat in urma cu aproximativ 2 ani, a primit vestea din partea tatalui ca acesta doreste sa treaca in acte ca mostenitor pe fiul lui(casa si pamant).
este posibil acest lucru ?
Multumesc!
Buna ziua.
De multi ani parintii mei(+60 ani) tolereaza in comportament lipsit de profesionalism din partea medicului de familei.Problema este alcolul, din cauza acestuia dl doctor lipseste de la cabinet des sau chiar daca este nu poate fi apt fiind in stare avansata de ebrietate.Dna asistenta pentru a elibera o reteta/trimitere necesita 2-4 zile, deci cu revenire.
Cum pot reclama aceasta situatie si unde?Mentionez ca nu am documente care sa ateste cele de mai sus.
Multumesc!
Răspuns la discuția Schimbarea de nume
Buna dimineata,

multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.Tin sa mentionez ca "tata" este doar in certificat, nu are nici cea mai mica implicare, se vad sau vorbesc o data pe an si nu plateste pensie alimentara.

Multumesc!
Buna ziua,

am o fetita de 7 ani care poarta numele primului sot, eu m-am recasatorit si port numele actualului sot.As dori sa aiba si fetita acelasi nume de familie ca noi.
Care este procedura legala pentru acest lucru?
Mentionez ca in urma divortului custodia este a mea.

Multumesc.
Răspuns la discuția Credit Provident
Ok, inca nu este cazul de executare, am primit doar 2 scrisori in care scrie ca daca nu achit suma x in termen de y zile dosarul pleaca la juridic urmand acea executare, dar daca va fi cazul si voi fi instiintata de o executare acea contestatie o pot depune eu, si daca da, cum pot face acest lucru sau e destul de greoaie procedura si ar trebui sa apelez la serviciile unui avocat?

Multumesc!
Răspuns la discuția Credit Provident
Buna ziua,

sa inteleg ca sunt 2 situatii, in functie de perioada de rambursare a creditului, si anume:
1.daca creditul ar fi avut ultima rata in anul 2011, datoria a fost prescrisa si nu ar mai exista posibilitatea de executare
2.daca creditul ar fi avut ultima rata in iulie 2012, datoria nu a fost prescrisa si exista posibilitatea de executare.
Pentru variant a 2 a cum ar trebui sa procedez mai exact?
Daca nu am inteles corect va rog sa ma corectati..

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Credit Provident
Nu-mi amintesc exact pana cand ar fi trebuit sa achit acel credit si nici nu mai am contractul.Stiu, din scrisorica primita de la firma recuperatorie ca am semnat un contract cu Provident in iulie 2010 si mai stiu ca perioada maxima de rambursare ar fi undeva la 2 ani.
Ideea e ca primesc aceste scrisori de la aceasta firma de recuperare destul de amenintatoare si as vrea sa stiu daca ma asteapta vreo poprire pe cont sau executarea vreunui bun.
Deasemenea vreau sa intreb, mai exact ce inseamna "dreptul lor de a vă executa silit este prescris" ce inseamna exact?Inseamna ca aceasta datorie se sterge si ei nu ma mai pot obliga in nici un fel sa rambursez acea suma?
Multumesc!
Buna ziua,
in 2010 am facut un credit la Provident, am platit cateva rate, apoi nu am mai avut posibilitatea de plata si nu am mai achitat nici o rata.
De ceva vreme primesc scrisori de la firme de recuperare(Cycle European ) in care sunt anuntata ca voi fi executata silit daca nu achit suma restanta (2500 lei).
Imi puteti transmite daca poate interveni o poprire pe salariu in aceasta situatie in mod legal dupa aproape 5 ani?
Multumesc!