avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate popnicolae

Activitate popnicolae

Discuție Card sanatate
Mama si-a pierdut cardul de sanatate. A fost la Casa de asigurai cu copia de buletin, a comletat o cerere si a platit 15 lei. A primit o adeverinta valabila 60 de zile. I s-a spus ca nu se mai emit carduri de sanatate si trebuie reinnoita adeverinta la fiecare 60 de zile. Eu am citit pe site-ul d-voastra ca cei 15 lei sunt pentru dublura cardului si transmitere. Acuma nu mai inteleg nimic. Daca nu se mai dau carduri sau dubluri atunci de ce mai platesc 15 lei ??? Sau daca am platit de ce nu se primeste dublura a cardului ???
Răspuns la discuția Telefonie mobila
Societatea ... , prin prezenta va solicita sa dispuneti: punerea in executare silita a titlului executoriu reprezentat de ordonanta de plata emisa de instanta judecatoreasca, in temeiul art. 1021, CPC impotriva ..., pentru recuperarea debitului ...
Va solicitam sa dispuneti executarea silita, atat prin executarea bunurilor mobile si imobile ale debitorului cat si prin poprirea conturilor bancare si a veniturilor realizate, in vederea recuperarii intregului debit. De asemenea solicitam recuperarea cheltuielilor de executare formate din taxe timbru si orice alte cheltuieli ce vor rezulta in urma executarii. Mentionam ca cesiunea de creanta a fost inreg. in Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare sub nr. ..... In drept ne intemeiem cererea pe dispozitiile art. 665 Noul Cod de Procedura Civila. Anexam prezentei: titlu executoriu (eu nu il am), DOVADA CESIUNE (NU O AM) si lista debitorilor cedati (nu o am), inregistrarea in aegrm (NU O AM) ...
Răspuns la discuția Telefonie mobila
Intr-un plic cu 2 coli format A4, prima este intitulata: DECIZIE DE INITIERE A PROCEDURII LEGALE, unde se arata ca dosarul meu va fii transmis catre executorul judecatoresc pentru initierea procedurii de executare silita, si a doua, o cerere catre executorul judecatoresc, pentru dispunerea executarii silite.
Am avut contract cu un operator de telefonie mobile. In 2009 nu am mai platit facturile in cuantum de 600 ron. Datoria a fost cedata catre altii. Acum imi vine de la firma unde a fost cedata datoria executarea silita pe o suma de 3 ori mai mare (1943.68 ron), fara nici o justificare a sumei. Ce trebuie sa fac ? Datoria nu se prescrie dupa 3 ani ? Ce se poate intampla daca nu platesc ? Sunt amenintat cu recuperarea datoriilor pe orica cale: executarea bunurilor mobile si imobile, poprirea conturilor bancare si a veniturilor realizate.
Răspuns la discuția Asigurarea copiilor minori
Daca un copil minor ajunge la un spital de pediatrie, la un doctor, prin cunostinte si relatii, fara bilet de trimitere de la doctorul de familie isi pierde asigurarea de sanatate ?
Si daca doctorul de familie poate da pentru un copil minor una sau mai multe retete gratuite intr-o luna ?
Daca ambii parinti nu au asigurare de sanatate, atunci copilul minor este asigurat de sanatate ?