avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1971 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelabellinvia

Activitate mihaelabellinvia

Răspuns la discuția Calatorie minor in Italia
Nu s-ar aplica aceasta lege si in cazul meu? Si in ce conditii se da custodia totala unui singur parinte?! Multumesc
Răspuns la discuția Calatorie minor in Italia
Stiu ca in 2016 s-a modificat legea 248/2005 si era un alineat in care scria citeste: 61) Prin excepție de la prevederile alin. (1) lit. b) și d), declarația celuilalt părinte, declarația ambilor părinți sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredințat minorul, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească, a părintelui supraviețuitor sau a reprezentantului său legal, privind acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate la ieșirea din România, nu este necesară atunci când minorul cetățean român cu domiciliul sau reședința în țara de destinație se deplasează însoțit în condițiile prezentului articol, în această țară."
Buna seara! Am o fetita de 4 ani si jumatate, nu am fost casatorita cu tatal ei, avem custodie comuna, si eu si fetita avem rezidenta in Italia, casatorita cu un cetatean italian de 2 ani. In urma legii nr 169/2016- completare si modificare a legii nr 248/2005 se aplica si in cazul meu adica sa pot veni in Italia fara semnatura tatalui?
Buna ziua! Am o nelamurire: tatal fetitei mele mi-a dat declaratie notariala ca este de acord ca aceasta sa paraseasca tara impreuna cu mine, am scris perioada, adresa unde o sa mearga dar a adaugat si ca aceasta o sa calatoreasca cu avionul. Intrebarea mea este: pot sa ies din tara si cu masina sau trebuie doar cu avionul? Tinand cont ca mergem tot in acelasi loc...B-):(:(
Buna ziua! Am avut in curs o ordonanta presedentiala care mi-a fost acceptata in parte, adica doar pensia alimentara, iar in hotarare scrie asa: "Stabileşte în sarcina tatălui minorei,pârâtul,contribuţia acestuia la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională ale minorei,prin plata unei pensii de întreţinere în cuantum în cuantum de 25% din salariul minim pe economia naţională,începând cu data introducerii cererii - 18.11.2015 şi până la soluţionarea irevocabilă a fondului litigiului dintre părţi". Mentionez ca mai am sì un dosar de fond si là care trebuie sa primesc sentinta pe 28.04.2016. Intrebarea mea este: in cat timp ar trebui El sa-mi plateasca pensia alimentara pe lunile astea? Iar in cazul in care aceasta sentinta ar fi in favoarea mea ( pt ca pe langa pensia alimentara mai sunt si alte lucruri pe care eu le cer) El a zis clar ca o sa faca cale de atac El inca ar mai fi obligat sa-mi plateasca sau se mareste din nou termenul pana la solutionarea caii de atac?! Multumesc
Buna seara! Am urmatoarea problema: o fetita de 3 ani rezultata dintr-un concubinaj, din 2013 prin acord de mediere instanta a luat act ca fetita sa locuiasca la domiciliul meu, posibilitatea tatalui de a lua minora la domiciliul lui de sambata 10:00 pana duminica la 18:00 in fiecare al 2-lea sf d sapt din luna,avand in vedere K tatal nu are nici o sursa de venit pensia d intretinere se va stabili de comun acord.
In conditiile in kre situatia mea familiara s-a schimbat, m-am casatorit in 2015 cu un cetatean de origine italiana, avand si el la randul lui un copil dintr-o alta relatie, necesita prezenta noastra si in Romania si in Italia. Tatal copilului meu este plecat la lucru in Anglia, din 2013 si pana in prezent m-a ajutat de vreo5-6 ori cu cresterea acestui copil, din Feb 2015-Dec 2015 nu si-a vizitat copilul si nici nu s-a interesat de el....pe data de 20 Dec 2015 a venit in tara, mi-a cerut sa vada fetita, eu am fost de acord, ea nu si-l aminteste K fiind tatal ei pt K a trecut o perioada de timp f lunga in kre el nu a fost prezent, si nici macar in trecut Knd a stat in tara perioade de 2-3 luni nu a vizitat-o delok. Ea il stie K tata pe actualul meu sot kre a fost prezent in cresterea si educarea acestui copil. I-am cerut sa-si dea acordul sa pot iesi cu fetita din tara in vacante dar rasp lui a fost cu vehementa NU. Urmare a acestui rasp i-am facut actiune la Judecatorie pt pensie de intretinere, autoritate exclusiva si schimbarea domiciliului minorei la domiciliul meu (eu avand rezidenta in Rom si in Italia) farà insa a specifica la kre din ele. Ulterior ne-am intalnit si la cab avocatei mele sa-i explice mai pe "babeste " c'è inseamna tot ce este scris in actiune si a fost foarte recalcitrant si in fata dansei spunand k instanta nu va accepta niciodata asa cv pt K eu nu lucrez (eu insa lucrez) si K un certif de casatorie nu ma salveaza(ajuta).Ce sanse am de castig???!!!:((:(( Va rog o parere :(:(
buna ziua! am o nelamurire si as vrea sa va rog sa ma lamuriti dumneavoastra....eu am un copil dintr-o relatie anterioara,nu am fost casatorita cu tatal copilului dar acesta l-a recunoscut...instanta a decis ca minorul sa ramana in cresterea mea(custodia fiind comuna) iar pensia de intretinere(dat fiind faptul ca el nu lucra la acel moment) se va stabili de comun acord de catre parti....el fiind plecat in anglia ultima oara cana a trimis bani pt minor a fost in Iulie 2014...in consecinta as putea sa il dau in judecata pt neplata pensiei de intretinere si abandon???sau daca exista alta solutie....va multumesc anticipat