avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters360937

Activitate ContSters360937

va multumesc ca v-ati chinuit sa ma mustrati . Eu am intrebat in principiu daca e legal . Beneficiile camerei o stiam si eu..Si venind vorba la dat bani nici mie nu miar place ca eu sa platesc si altu sa urce..?? Va multumesc de raspuns..!
Noi nu dispunem de asociatie de bloc,ceilalti care au dat baniii cama asa au hotarit dar eu inca nu am platit in mai voi da si eu si nu as fi deacord cu camera ..Deci nu au voie sa puna camera sau au voie Specific ca liftul il administreaza doar cei care au platit merg pe baza unei cartele cu el restu locatarilor care nu au platit urca pe scari blocul are 10 etaje spun dai 14 mil iei cartela nu dai atunci urci pe scari e normal?
Răspuns la discuția mostenire
TERENU DE LA TARA ESTE AL AMINDOI PARINTI LAU CUMPARAT IMPREUNA CU CASA CU TOT TATA A DEC. SI NU AM FACUT SUC DIN RESP PTR MAMA SI ACUM DUPA DEC. EI AM FACU DAR AM SI AFLAT CONSTRINSA CA IA VINDUT CU UN NOTAR FALS CASA .. CA ULTERIOR DE 2 ANI SORA A VINDUT IN aUGUST FACE MAMA 4 ANI DE LA DEC. NU SE M-AI POATE FACE CHIAR NIMIC?
Discuție mostenire
In urma cu 4 ani a decedat mama mea atunci am si facut succesiunea impreuna cu sora mea dupa un apartament in care locuiesc acum eu dar m-ai era o bucata de pamint la tara cu o casa dar pe acea nu vruiam sa facem inca succesiunea spunea sora mea .Mai specific ca amindoi parinti sint decedati dar nu facusem succesiunea dupa tata ci numai in momentul cu mama am zis sa le facem pe amindoua casa de la tara era facut pe vremea cind traia tata ,....La succesiune sora mea a venit cu o hirtie pe care mia inminato la notar so semnez ca mama inainte de a muri ia vindut ei la tara tot cu hirt zic false ca e nu-mai a iei facuta dupa decesu tatalui. Ea a semnat succesiunea ap in favoarea mea numai daca eram deacord cu acea hirtie buimacita dupa deces am semnat ... Vreau sa intreb acum mai pot face ceva in legatura cu casa de la tara dupa 4 ani ? P e care a si viduto intre timp?
Buna ziua as dori si eu sa stiu.... La noi la blocul unde locuiesc este prevazut cu lift acesta sa reparat din tot blocu numai 25 de vecini in urma reparatiei sa hotarit sa se puna camera de luat vederi in interiorul acestuia ... Intrebarea mea este .. E legal acest lucru sa avem camera de luat vederi in interior cind urcam in el? Va multumesc daca imi raspundeti la aceasta intrebare
Răspuns la discuția mosteniri
da noi am folosit am renovat casa desi nu locuim acolo.Si ei nus deacord cu succesiunea. Va multumesc am sa dau in instanta daca asa spuneti Va multumesc
Răspuns la discuția mosteniri
atunci cine poate construi acolo? daca nu este facuta succesiune?? Va multumesc
Răspuns la discuția mosteniri
doream sa aflu daca fara sa deschidem succesiunea se poate construi . atunci cine are dreptu la costructie acolo? mama vitrega a ramas si 2 frati ai sotului .La care nici unu nu locuieste acolo .Nu-mai sotu merge ocazional si plateste darile la stat .sotia a parasit casa imediat dupa deces . Multumesc !
Răspuns la discuția mosteniri
terenu si casa nu sa facut succesiune pe ele. dupa decesu socrului . in urma lui a ramas so mama vitrega a lui si 2 frati . Doream sa aflu daca in acest caz sotu poate sa construiasca o cabanuta de lemn pe acel pamint
Discuție mosteniri
Buna dimineata. M-a numesc Gabriela socru meu a dec acum 9 ani in urma lui au ramas o sotie cu care nu a facut casa ea e venit in fam in urma cu 19 ani si 2 copii cu alta femeie si sotul meu care este facut cu socru meu si cea cu care a construit casa
Precizez ca nu am facut taxa de succesiune pina acum la casa si terenu de 1200mp Nu stiu cit costa ,precizez ca doar sotu meu sa ingrijit de casa dupa deces momentan in casa ultima sotie al lui nu-mai locuieste acolo a parasit locu dupa deces
deatunci nu-mai sotu meu are grija .noi i-am adus inbunatatiri Intrebarea mea este daca in fata casei pe pamintul acela noi acolo putem sa ne construim o casa din lemn ? pe numele sotului cu partida de curent? Daca da cum trebuie sa procedam?