avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Activitate gigi58

Activitate gigi58

buna ziua am o intrebare daca puteti sa-mi raspundeti ..locuiesc in bloc cu 4 etaje uscatorul de la 4 are perete comun cu ap meu vecina care are si ea perete comun cu uscatorul vrea sa-l cumpere si a facut un precontract de v/c cu toti vecini eu sant singura care ma opun vinzarii doresc ca uscatorul sa ramana uscator -am sanse de castig in fata legi -va multumesc
Buna seara. Revin cu intrebare legata de vanzarea unui uscator, bun aflat in coproprietatea fortata a mai multor proprietari dintr-un bloc de locuinte.
Intrebarea este daca imi pot vinde cota mea partea ideala din uscatorul respectiv, aflat, repet, in coproprietate fortata, in acelasi mod in care as putea dispune asupra unui alt bun asupra caruia am un drept de proprietate, sau vanzarea ar necesita indeplinirea unor condtii speciale?
pe motiv ca eu nulocuiesc in Romania ,mi se poate lua cota din uscatorul blocului
Va multumesc pentru raspuns si recomandare. As mai avea o intrebare. Daca proprietarul respectiv are deja o posesie asupra uscatorului, care dainuie de aproximativ 20 de ani, insa fara vreun just titlu sau act translativ de prorprietate in favoarea sa, poate acesta invoca uzucapiunea? Mentionez ca posesie este neintrerupta si publica. Va multumesc din nou!
Buna ziua, as avea o intrebare. In situatia in care in blocul de locuinte in care detin un apartament exista un uscator, se poate ca acesta sa fie cumparat de catre unul dintre vecinii uscatorului, in conditiile in care unul dintre proprietari nu este de acord cu vanzarea?

Mentionez ca unul dintre proprietarii care au pereti comuni cu uscatorul vrea sa-l cumpare, perfectand in acest sens un antecontract de vanzare cumparare cu restul proprietarilor, mai putin cu unul dintre ei, care se opune vanzarii. Cumpraratorul sustine ca uscatorul nu mai constituie un bun aflat in comproprietate fortata datorita faptului ca toti, in afara de unul dintre proprietari, au primit un avans in sensul vanzarii, si ca se poate obtine pe calea partajului judiciar iesirea din indiviziune.

De astemenea, as dori sa adaug faptul ca, proprietarul care se opune vanzarii, si care doreste mentinerea destinatiei initiale a uscatorului, este unul dintre cei care are pereti comuni cu uscatorul, iar cumparatorul are de asemenea pereti comuni cu uscatorul.

In concluzie, in conditiile in care cumparatorul sustine ca marea majoritate a proprietarilor doresc vanzarea uscatorului si schimbarea destinatiei acestuia in camera de locuit, se poate trece peste consimtamantul celui care se opune, sau este necesar si acordul acestuia din urma?

Multumesc