Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vanzare cota coproprietate fortata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vanzare cota coproprietate fortata

Buna seara. Revin cu intrebare legata de vanzarea unui uscator, bun aflat in coproprietatea fortata a mai multor proprietari dintr-un bloc de locuinte.
Intrebarea este daca imi pot vinde cota mea partea ideala din uscatorul respectiv, aflat, repet, in coproprietate fortata, in acelasi mod in care as putea dispune asupra unui alt bun asupra caruia am un drept de proprietate, sau vanzarea ar necesita indeplinirea unor condtii speciale?
Vanzarea cotei de proprietate pe care o aveti in uscatorie o puteti vinde in doua moduri:
- o data cu apartamentul deoarece este indispensabil legata de apartament;
- daca toti proprietarii schimba natura fortata a proprietatii comune in proprietate comuna obisnuita. In acest caz schimbarea se face la judecatorie, apoi fiecare proprietar isi vinde la notar partea lui din uscatorie.
Evident ca se face modificare si la actele de proprietate pentru micsorarea cotei-parti indivize totale.

Cam complicat!